| vlad89c a întrebat:

Acum 2 ani, am avut o problema care suna cam asa:

Nu imi puteam controla gandurile, si imi veneau in minte ganduri care ma terminau psihic, de exemplu, o voce in capul meu zicea : urasc pe..., dar ce era in locul punctelor erau oameni pe care ii iubesc cel mai mult.

Sau invers, iubesc pe... si erau chestii care le urasc.

Ei bine acestea ma terminau psihic complet, plangeam la fiecare 5 minute din cauza ca aceste ganduri veneau non stop.

Parintii m-au dus la un pshilog, iar dupa mai multe sedinte totul a fost bine, nu au mai revenit, si ori cum, de atunci mi-am intarit caracterul.

Peste 1 an am cazut intr-un fel de depresie, eram stresat fara motiv, si nu ma puteam bucura de nimic, acea stare a trecut cam in 2 saptamani, iar dupa aceasta, m-am fortificat si mai puternic.

Ei bine, acum gandurile rele revin, si imi insulta credinta, prietenii si familia, iar eu simt ca imi pierd taria, si tot odata parca cad in aceeasi depresie care m-a bantuit si acum 1 an.

Credeti ca are legatura cu aceasta zicala?: "O minte lipsa de griji e loc de joaca pentru..." imi pare rau, dar in starea asta, nu ma simt in stare sa mai si scriu numele ala.

Va rog, ce sa fac!?

De la ce credeti ca vine chestia asta?

E o boala?

Cum pot scapa?

De ce eu?

Se intampla si la altii?

P.S. Am 13 ani si jumatate.

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

E doar din lipsă de ocupație, n-ai ce face și te gândești la toate căcaturile. Dar te poți controla ușor, numai să vrei. N-ai nici o problemă.

1 răspuns:
| Licurici_2266 a răspuns:

Cred ca ai intrat intr-o criza de personlitate. La varsta ta sunt dese deoarece la varsta pe care o ai intri la pubertate si apar astfel de crize..Trebuie sa te relaxezi si sa incerci sa iti ocupi timpul cu diferite activitati pentru ca in timpul in care nu faci nimic creierul cauta sa faca ceva si asa incepi sa te gandesti la ceea ce ai spus mai sus.