| MZc a întrebat:

La facultate, daca pic la o materie in primul semestru ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dai restanță la sfârșitul verii.

| MZc explică (pentru T0T):

Si daca pic si in semestrul 1 si in semestrul al 2 lea la aceeasi materie am 2 restante sau cum?

| T0T a răspuns (pentru MZc):

Se schimbă materiile la fiecare semestru. Deci vei avea și restanță la materiile din sem 1 și la alea din sem 2.

| MZc explică (pentru T0T):

Mersi frumos!

| T0T a răspuns (pentru MZc):

Ca să mă corectez, la sfârșitul verii sau în prima lună din toamnă. Oricum nu contează, o să vi le stabilească, ai prins ideea.

7 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

O dai ca restanță, aceasta restanță costă în funcție de facultate.
Mai multe restanțe înseamnă un punctaj mai mic care te poate duce la pierderea locului bugetat, a locului din căminul universității și a bursei.

| MZc explică (pentru Divy):

Daca pic la examenul din semestrul 1 restanta cand o dau?

| Divy a răspuns (pentru MZc):

Mădă dragă sesiune de restanțe o ai după o săptămână după sesiunea de examene, cea din toamnă e de reexaminare, adică dacă pici în sesiune de examene și în cea de restanțe mai poți să dai în toamnă.
Nu știu la ce facultate sesiunea de restanțe e doar în toamnă, în plus poți vorbi cu profesori ori cu alți colegi din ani mai mari, plus că mai există grupuri pe Facebook a facultății ori universității