| dsfsdrfgdfh a întrebat:

M-am saturat de mama! nu ma lasa sa fac nimic. Mai mereu ma injura si tipa la mine din nimicuri. Mi-a trecut prin cap de foarte, foarte multe ori sa ma sinucid. Si ajunsesem si la faza in care stateam pur si simplu cu cutitul in mana si nu stiam ce sa fac. Va rog sa nu ma credeti nebuna. ca nu sunt. Si sa nu credeti ca dramatizez sau ceva. dar pur si simplu m-am saturat.

De multe ori actioneaza cu violenta. si din cauza asta simt mai mereu ca sunt in plus in casa asta. am aproape 14 ani. colegele mele se machiaza. se dau cu rimel. fond de ten. iar pe mine nu ma lasa sa imi fac macar o dunga cu creionul de ochi. am o sora de 5 ani. daca ea face ceva mama mereu tipa la mine si spune ca e vina mea. si iar ma bate. Mereu simt diferenta dintre noi. chiar daca ea e mai mica. si ii trebuie mai multa protectie. mi-ar placea sa aiba timp si pentru mine sad

Si matusa mea a zis ca e vizibila difirenta asta care o face intre noi.

iar ea e constienta ca nu am nicio vina. Nu pot sa vb nimic cu ea. am intrebat-o odata ceva legat de menstruatie ca imi intarziase. si era calma cand am inceput discutia iar apoi ca din senin incepe sa tipe la mine. nu stiu ce sa fac ca sa pot sa comunic cu ea.

Cateva sfaturi va rog? as putea sa insirui aici pana maine toate chestiile pe care cred ca le are ea cu mine. straight face

Răspuns Câştigător
| IonelaMV a răspuns:

Imi pare rau de tine stiu mamele sunt cateodata foarte rele cu noi,poate ca ne vrea sa fim bine! Totusi spune-i matusii tale sa isi faca putin timp sa discute cu mama ta sa mearga la un psiolog,nu e o rusine! Incearca sa-i spui si tu cand este putin calma daca are putin timp la dispozitie cu tine,am si eu clege in clasa care fac multe chesti ex:se machiaza,se taie,nu cred in Dumnezeu! Dar nu lua exemplu de la ele,nu te machia,sigur esti frumoasa asa cum esti tu, nu conteaza exteriorul, ci interiorul!
Deci bafta! Sper ca te-am putut ajuta cu ceva si ti-am spus incearca sa discuti cu mama ta despre asta, sau cu matusa! Nu imi trebuie neaparat funda, m-as simti mult mai bine sa stiu ca te-am putut ajuta decat cu o amarata de funda! M-as simti foarte bine sa aflu ca ti-am fost de folos!
Bafta te pup!

| dsfsdrfgdfh explică (pentru IonelaMV):

Ma simt mai bine ca pot vorbi cu cineva care ma intelege happy Cu o gandire pozitiva. nu ai idee cat m-ai ajutat. happy Multumesc mult. big grin

| IonelaMV a răspuns (pentru dsfsdrfgdfh):

Ma simt foarte bine acum, bafta sper sa fi mai bine, crede-ma mi-au dat lacrimile cand am citit! sad

9 răspunsuri:
| ღAncaღ a răspuns:

Oau! ce coincidenta...acelasi lucru il patesc si eu straight face, draga eu te cred pe cuvant, mama ta e tignita (fara suparare) rau de tot! WTF! poate sa se ia de mana cu mama mea! laughing Numai ca la mine e altfel eu sunt singura la parinti si asta e mai bine ca totusi imi acorda atentie. Incearca, daca i-ai lasa un bilet de adio (mama m-am sinucis ca nu a mai putut suporta si iti spui chinurile), DAR SA NU TE APUCI DE ACEST GEST! doar o sperii putin si pentru 2-3 zile stai la o prietena sau ruda mai indepartata, undeva unde sa nu se gandeasca sa te caute. Apoi vezi cat de mult tine la tine, daca te cauta si e disperata, inseamna ca este doar un motiv anume pentru care nu te lasa sa faci anumite "activitati" sa ziceam asa...care sunt normale la varsta ta. Poate este doar protectoare si iti vrea binele. Sa imi dai raspuns daca ai incercatwinking. Te pup si ai grija de tine! :*

| dsfsdrfgdfh explică (pentru ღAncaღ):

Mi-e cam frica sa incerc asta. Daca ma va gasi. nu stiu daca voi mai scapa din mainile ei. vorbesc serios. cred ca as fi plina de vanatai. straight face

| IonelaMV a răspuns (pentru dsfsdrfgdfh):

Nu incerca, te va batea!

| IsabelaIssa a răspuns:

Wow. mda. se pare ca ai o problema. Daca ti-as spune sa suni la protectia copilului nu stiu daca ar fi o idee buna, pentru ca ai ramane fara parinti. Tata nu ai? El la fel se poarta? Daca matusa ta te intelege mai bine si vede ca tu ai dreptate ataseaza-te mai mult de ea si intreab-o tot ce nu stii. Tu si cea sora ta aveti acelasi tata? Ca nu inteleg de ce se comporta asa. Incearca si tu sa o lasi in pace, sa nu o mai intrebi prea multe o perioada si poate asa o sa isi dea seama ca e ceva cu tine. Esti micuta, nu ai nevoie de fond de ten si prostii din astea doar pentru ca celelalte fete o fac. Cand o sa ai 20 de ani deja o sa arati batrana din cauza lor, crede-ma. Si la varsta aia o sa ai nevoie sa fi frumoasa pentru ca or sa te curteze baietii. In nici un caz nu e un motiv de sinucidere, sunt oameni cu probleme si mai grave. uita-te la video acesta ca sa iti dai seama: http://www.youtube.com/watch?v=qqPHyPH8RZY Presupun ca tu crezi in D-zeu, si stii ca sinuciderea inseamna sa iti vinzi sufletul diavolului. Nu cred ca vrei asta. Toti se gandesc la moarte ca sa scape de problemele de aici, fara sa stie ce ii asteapta dincolo. De problemele de aici treci, de acolo nu te mai intorci indiferent cat de rau ar fi. Cine iti garanteaza tie ca daca mori iti va fi bine? Tu cresti, pleci iti vezi de viata. Deci lucrurile se pot indrepta. Nu dispera. :*

| dsfsdrfgdfh explică (pentru IsabelaIssa):

Da. avem acelasi tata. Tatal meu e plecat in Londra de aproape 7 ani. si mereu vine acasa. nici nu se pune problema. ma inteleg super cu el. el nu e ca mama. Simt ca pot sa vb orice cu el. Da. cred in Dumnezeu. am un unchi care e preot. Si el a zis acelasi lucru. oricum iti multumesc din nou. happy

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Eu ati propun sa exploatezi ura..adica de ce sa te sinucizi doar pentru ca maicata te enerveaza... poti trai usor si fara ea. daca ea un pic mai nebuna e vina ei nu e vina ta si pentru asta trebuie sa ati iei astawinking

| BiancaStefana a răspuns:

Hey, imi pare rau sa aud ca si tu ai astfel de probleme sad sincer, te inteleg, pentru ca am trecut si eu printr-o perioada din asta.
In primul rand, nu te mai gandi la sinucidere, pentru ca nu e o varianta. Asa cum mi-au spus si mie unii, nu merita sa dai cu piciorul la toata viata pe care o sa o ai dupa ce pleci de acasa. Vei fi mult mai fericita atunci, si mandra ca nu ai luat o decizie pripita.
Apoi, in legatura cu mama ta, poate are niste probleme pe care nu are cu cine sa le discute, si de asta isi varsa nervii pe tine. Ai putea-o ruga pe matusa ta sa poarte o discutie cu ea, sa ii spuna cum te simti. Sau, daca ai curajul, poti sa o confrunti chiar tu. E mama ta, daca vede ca suferi, o sa se gandeasca de doua ori inainte sa mai faca ceva rau.
Cat despre machiaj, crede-ma, nu ai nevoie. Esti speciala asa cum esti, si frumusetea naturala este ceva ce o sa se piarda cu anii, nu o acoperi acum cu tot felul de produse, o sa ai timp mai tarziu.
Sper sa se rezolve problema, si sper ca te-am ajutat macar putin happy