| DeepEyesClaudia a întrebat:

Ma confrunt cu o problema destul de mare, mai ales la varsta mea: sunt mult prea timida. Si ce e mai rau e ca eu simt si stiu ca am ceva de spus, numai ca ori cred ca nu e momentul potrivit sa o spun, ori mi-e frica sa spun fiindca toti ma stiu ca sunt timida si m-as schimba prea brusc in fata lor. Acasa, cu ai mei, nu am probleme in privinta asta, dar in rest ma simt parca mica si nebagata in seama (poate de aceea sunt asa de nesigura pe mine). Va rog, ati putea sa imi dati un sfat pentru a avea mai multa incredere in mine?

Răspuns Câştigător
| Chocolate_4593 a răspuns:

Iti este fricasa te exprimi. Nu ai incredere in tine. Nu iti este rusine de ceea ce gandesti ci de ceea ce cred altii despre asta. Nu trebuie. Tot timpul cand ai ceva de spus o faci indiferent despre ce este vorba, nimeni nu are dreptul sa te judece si nimeni nu are dreptul sa se supere pe tine pentru ceea ce gandesti. Din pacate suntem oameni si tot timpul avem tendinta sa judecam dar unii dintre noi se mai abtin. Nu trebuie sa iti pese de parerea celorlalti pentru ca acelea sunt doar niste pareri care pe tine nu te afecteaza cu nimic. Sinceritatea nu inseamna sa spui ceea ce gandesti ci sa gandesti ceea ce spui. Nimeni nu are nici un drept sa te judece, multi te vor admira pentru sinceritate. Sa nu te lasi mai prejos decat nimeni pentru ca nu esti. Nimeni nu are voie sa ti se creada superior cum nici tu de altfel. Incearca sa nu iti mai pese de tine si sa te concentrezi mai mult asupra ta. Nimeni nu iti poate spune cum sa capeti incredere in tine, nu pot s afac asta. Dar asta e ceva ce ar trebui sa ai. Daca nu ai incredere in tine, atunci in cine?

4 răspunsuri:
| Candice a răspuns:

Tine minte ca ai o singura viata si nu ar trebui sa-ti fie frica decat de Dumnezeu si de moarte. Si atat. Trebuie sa spui ce gandesti fara sa-ti pese de ce vor spune cei din jur. Nu te vor omori daca vei spune ceva ce nu le place. O privire urata din partea lor nu inseamna nimic. Nu poti avea dintr-o data incredere in tine. Acest lucru il dobandesti.

Sper ca te-am ajutat sa treci peste aceasta problema happy

| Musique a răspuns:

Buna! happy
stiu cum te simti,ai inpresia ca toti sunt in potriva ta daca ai spune tu prima ceva' nou straight face
da, asa sunt si eu straight face
dar, ce de cand trebuie sa ne lasam intimidate de tooti si de toate, NU!
sfatul meu este sa fii mai increzatoare in sine si sa incerci sa nu te mai gandesti la ce spun ceilalti.pe bune acum la mine chiar functioneazawinking
de ex: inainte stateam mielusel in ultima banca, dar o prietene mi-a zis odata:"diana, hai pe hol"si am iesit iar cand am vazut ca toti se distereaza in pauze am inceput sa fac si eu acelasi lucru' asa ca acum toti ma respecta mai mult si nu mai se iau de mine ca inainte
sfat: deschidete unei prietene care nu este la fel de timida si ea te va ajuta sa-ti invingi "teama"winking
(scuzati greselile de ortografie da' mieste cam somn straight face )
sper ca te-am ajuta
acum te rog imi dai si mie o finditza puppy dog eyes? big grin

| DeepEyesClaudia explică:

Nu am cine stie ce opinii controversate care sa-i faca pe ceilalti sa se uite urat la mine laughing Problema e ca nu imi place sa ridic mana/ raspund neintrebata chiar atunci cand se poate/ dau telefoane etc. Uneori am senzatia ca ma simt intimidata de altii...

Mercic pentru. raspunsuri :*

| ella_4016 a răspuns:

Si eu eram intr-o perioada foarte timida, dar timida numai in preajma baietilor, dar la scoala raspund mereu la ore. m-am mutat in banca 1 pentru a fi mai atenta. incearca sai ajuti mai mult pe cei din jur, astfel ai ocazia sa legi noi prietenii si sa cunosti cat mai multe persoane. cercul tau de prieteni se va largi iar tu vei deveni din ce in ce mai sociabila. incearca sa faci ceva pozitiv prin care sa te remarci si cand tie rusine sa vb uita de prejudecati spune pur si simplu ce ai de zis. sper ca te-am ajutat. pup