| anonim_4396 a întrebat:

De ce mă simt dată la o parte, nebăgată în seamă de nimeni şi nesigură pe mine?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Uitandu-ma la raspunurile tale am inteles mai bine prin ce treci.Se pare ca te pricepi foarte bine la dat sfaturi altora dar cand vine vorba sa te ajuti pe tine e mai greu.happy
Daca te simti nebagata in seama de altii inseamna ca,intr-un fel,tu esti cea care nu se ia in serios,consideri ca nu meriti nimic bun,te desconsideri si cu o atitudine ca asta le dai voie celorlalti sa nu te respecte.
Si eu sunt foarte nesigura pe mine,ma simt inferioara tuturor si am ajuns la concluzia ca sunt asa din cauza parintilor,care m-au invatat mereu sa fiu umila, respectoasa, politicoasa cu toata lumea, chiar daca asta inseamna sa ma las calcata in picioare.
Poate si tu ai crescut alaturi de niste persoane(nu neaparat familia, prietenii au un rol important in stima de sine)care faceau misto de tine si ai capatat ceasta atitudine nesigura. Daca te simti data la o parte ai 2 posibilitati:
Schimba-ti cercul de prieteni sau fii mai tupeista cu cei pe care ii ai deja.Adica nu mai juca rolul fetei tacute mereu, ci deschide gura si exprima-ti opiniile mai des.
Din cate mi-am dat seama nu ai niciun motiv sa fi nesigura pe tine, esti perfecta, unica asa cum esti si daca vrei ca ceilalti sa te respecte mai intai trebuie sa impui respect.

10 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu fi trista. Joci x si 0?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Mara,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De exemplu în grupul meu de prietene mă simt nefolositoare! Nimeni n-are nevoie de mine, e total anapoda! Ţin la prietenele mele, şi ele ţin la mine, dar câteodată am impresia că nu-s iubită..sau cam aşa ceva. Nu prea am cum să explic, nu sunt într-o stare tocmai bună...

| Tweener a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce folos ai putea aduce unui grup de prieteni? Daca nu te simti iubita, daca nu te simti tu comoda in acel grup de ce nu incerci sa te detasezi de grupul ala si sa incerci anumite lucruri de una singura? Fara sa mai ai pe cineva langa tine care te face sa te simti nefolositoare doar pentru ca este mai "descurcaret".O sa vezi ca daca faci asta o sa-ti dai seama ca si tu poti multe lucruri doar ca nu iti dai seama inca.Mi-am dat seama ca nu esti intr-o stare buna ti-am zis de la primul comentariu sa iti iei un film si sa te relaxezi ca maine o sa te simti mai bine;) Sau uite-te la asta : http://www.youtube.com/watch?v=HFTucioFgiA.Daca o sa ai rabdare si nu esti genul care se plictiseste, daca esti atenta si incerci sa te gandesti la viata ta in timpul vizionarii poti culege niste sfaturi mai bune decat de pe TPU si iti garantez ca o sa te simti mai bine.

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Povesteste-mi mai bine, asa nu am cum sa inteleg!

| kiddoeraxus a răspuns:

Fiindca ai fost dezamagita de persoanele la care tii. Dar nu te mai gandi la asta si ai sa vazi ca trece sau incearca macar sa te obisnuiesti cu sentimenul ca sa nu-i mai dai importanta. Iti spun din propia experienta.winking

| Juncu_Raluca_1993 a răspuns:

Poate esti de felul tau o persoana mai tmida si nu ai suficienta incredere in tine. Nu trebuie sa iti fie frica sa iesi in lume si sa vorbesti cu persoane noi sau sa intrebi ceva cand nu stii.
Cu siguranta exista subiecte care te intereseaza si de spre care ai putea sa discuti lejer ( ca de exemplu muzica, filme, teatru, moda, carti etc. )
Daca esti la scoala, implica-te in cat mai multe activitati de grup, de dezbateri, de vorbit in public. Poate te ajuta big grin

| Tweener a răspuns:

Poate doar pentru ca ai o parere proasta despre tine.Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Poate te intereseaza sa fi bagata in seama de o anumita persoana si nu te baga in seama.E pierderea acelei persoane nu a ta.Nu cred ca nu te baga nimeni in seamawinking Incearca sa iti depasesti limitele ca sunt impuse doar de tine, schimba-ti cercul de prieteni daca acolo te simti data la o parte(nu este un capat de lume cum cred multi). Uite de ex, eu te-am bagat in seamawinking cred ca mai multe persoane fac asta doar ca tu nu le remarci ca iti doresti alta atentie.Sau ai un moment de depresie acum, ia-ti un film si relaxeaza-te, maine o sa fie mai bine!

| acasideea a răspuns:

Incearca sa comunici cu ei si sa nu te mai simti data la o parte, daca nu te baga in seama incearca sa faci in asa fel incat sa te bagi tu inseama de ex sa te duci la ei sa zici o gluma sau ceva.si incearca sa fi sigura pe tine sa fi mai directa si nu retrasa...ca asa nu rezolvi nimic... sper sa iti fi fost de ajutor

| Shiba112 a răspuns:

Fiindca nu ai tupeu incarca sa fi mai increzuta si incarca sa iti faci prieteni si sa fi foarte draguta si amuzanta SAU sa fi rea agresiva, sper sa te ajut! Funda?