| IntellectualBadAss a întrebat:

Buna TPU.Ma doare maseaua extrem de tare, nu am dormit toata noaptea.Acum vreo o luna am fost cu maseaua din partea dreapta sa imi faca extractie medicul dentist pentru ca nu mai suportam durerea.Mi-a zis ca am si cealalta masea cariata, dar am tot amanat vizita iar acum ma doare extrem de tare.Simt de parca mi s-a umflat ceva sub gingie,nu stiu cum sa va explic, insa ma doare cand inghit.Preciez ca o bucatia din masea e rupta, am sunat azi la dentist si a zis ca inca nu imi poate spune daca ma poate primii azi sau nu.Credeti ca e vorba de puroi? Daca da, dupa cat timp mi-o poate scoate? Nu as vrea sa mi se umfle fata extrem de tare. Va rog niste sfaturi, am doar 15 ani si sunt pe cale sa pierd o a doua masea.

2 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

. Optiunea asta e oleaca aiurea tinand cont ca se poate curata si pune o plomba, deci nu stiu de ce atata graba la a le scoate. Indiferent, durerea o simti deoarece nervul este descoperit, inflamat, si probabil o particica minuscula de mancare a intrat acolo. Cat despre ce curge, da, e infectia. Iti recomand sa mergi si la alt dentist si sa intrebi daca nu poate fi curata si pe deasupra sa se aplice un fel de material. Cica tine 2 ani, dar plombele pot cadea si intr-o luna, deci tu faci calculul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te ai fi ocupat de ea din timp putea fi reparata, curatat si plombata. Daca ai astepta pana in ultimul moment sa se rupa si sa se infecteze, o pierzi