| AnaMariaaa05 a întrebat:

TPU! Ma scuzati ca vin cu un asemenea subiect dar vreau sa va cer parerea.
Deci, sa incep cu inceputul... Am 16 ani si nu am avut in viata mea un iubit/prieten, nu am avut nici macar primul sarut si ma simt super naspa cand ii vad pe ceilalti care au cupluri. O data am iesit in oras cu niste prieteni, eram 7 persoane(trei cupluri iar eu eram singura si ma simteam super naspa ca ma tineam dupa ei). Stiu ca nu e cine stie ce, nu e ca si cum as avea 30 de ani dar nu am vorbit niciodata cu un baiat nici macar ca prieteni (doar cu un coleg cu care ma intelegeam mai bine dar nu il consideram asa apropiat, vorbeam mai mult despre teme, colegi etc.). Sora mea imi spune ca nu am vorbit niciodata cu un baiat si din cauza ca eu sunt "cu cartea" (dar eu nu cred asta), app. si niciun baiat nu m-a bagat in seama ( cu toate ca eu cred ca nu sunt asa urata, sau poate ca da? Chiar nu stiu care ar putea fi motivul). Am mai citit postari mai vechi in care scria sa cunosti persoane prin prieteni dar nu a mers. Mi am rugat cea mai buna prietena sa imi faca cunostinta cu un baiat de care imi zicea ea ca se inteleg bine (cu toate ca zicea ca nu il place)sau sa imi mai arate baieti pe care ii stie dar nu a vrut, probabil ar fi fost geloasa daca se intampla ceva intre mine si persoana aceea (avem o prietenie complicata), iar alta prietena mai apropiata nu prea mai am. Ceva sfaturi?

2 răspunsuri:
| Bellutza02 a răspuns:

Totul se întâmpla la timpul potrivit.Nu trebuie sa te grăbești in legătură cu asta.Ai doar 16 ani,ai toată viața înainte, ai dreptate să inveti, pentru că de băieți poți avea parte oricând.
Nu îți face griji, vei întâlni băiatul potrivit pentru tine când te aștepți mai puțin.
Fiecare fata își găsește un băiat, indiferent dacă e frumoasa sau mai puțin, dacă învață sau nu prea.
Până atunci trăiește ți viața
și nu te îngrijora.
Toate la timpul lor.

| MonicaMoore a răspuns:

În primul rand, pentru tine ar trebui sa fie o mândrie faptul ca ai 16 ani si nu ai avut pana acum un iubit.Adică,eu presupun ca in viața, vei întâlni super mulți băieți, insa in aceste momente scoala este cea mai importanta(cel putin in cazul meu)
Am 14 ani, si nu, nici eu nu am avut pana acum primul iubit, si nici nu am de gand.
Am tot auzit pana acum povesti de genul "daca sunteti sortiți sa fiti împreună va ve ti intalni ", si sincer, pana acum eu credeam ca este o mare porcărie.Nu credeam in destin, si nici acum nu pot spune ca o fac sută la suta, însa incerc sa merg pe principiul asta.
Iar parerea mea despre ideea ta de a-l 'cucerii' pe net nu mi se pare tocmai strălucita.Doar gândeste te ce va spune acel băiat.Nu stiu tu, dar mie mi ar fi rusine.
Acesta este doar punctul meu de vedere, nu te judec, este strict alegerea ta.