| raluftw a întrebat:

maine plec intr-o tabara pe munte,si nu mai stiu planul rucsacului,adica :in partea de jos pui sacul de dormit, deasupra....am cautat peste tot pe internet der nu l-am gasit, orice ajutor este apreciatwinking

Răspuns Câştigător
| mimi8880 a răspuns:

Aranjarea obiectelor in rucsac nu se face oricum! In principiu, sacul de dormit se pune in fundul rucsacului, intr-o punga/husa impermeabila, sa nu se ude cand punem uneori rucsacul jos pe teren ud. Obiectele mai grele se aseaza langa/spre spate, dar in asa fel ca sa nu jeneze, sau se interpune intre aceste obiecte grele si spate un strat nu prea gros de imbracaminte de rezerva. Un desen sugestiv de aranjare a obiectelor in rucsac a publicat Ica Giurgiu in Muntii carpati nr.4 la pag 13. Pe teren usor obiectele grele se aseaza langa spate si in cele 2/3 superioare ale rucsacului; pe teren accidentat, in 1/3-mea superioara se pun numai obiecte usoare, ca sa nu ne dezechilibreze la miscari laterale.

Obiectele de care avem nevoie mai des, se pun in buzunarele laterale si in cel din "capac". Ce vom manca in acea zi, se pune separat de restul alimentelor si mai la indemana ( sub capac), idem tricouri de schimb, pelerina, hanoracul, un polar/pulover.

Curelele rucsacului trebuie reglate corect, dupa inaltimea fiecaruia, in asa fel ca CENTURA sa poata fi inchisa si STRANSA BINE deasupra sholdurilor!

In acest fel, un rucsac inteligent umplut ( ca greutate si aranjare interioara) si inteligent reglat si fixat pe sholduri, menajeaza ( f f important ) COLOANA vertebrala. Caci sholdurile si picioarele rezista mult timp la greutati mari, coloana nu! Coloana e menajata la coborare si prin folosirea betzelor. Socurile pe sensibilele discuri intervertebrale sunt mai mici. Nimeni nu a ratat sansa de a mai merge pe munte din cauza muschilor; acestia se obosesc mai ales la coborari abrupte, dar isi revin dupa orice solicitare. Dar multi plang ca nu mai pot merge pe munte pentru ca si-au nenorocit genunchii sau coloana nefolosind betze si coborand in salturi.

restul gasesti aici
http://www.dinumititeanu.blogopedia.biz/......i-pe-munte

1 răspuns:
| Rares77 a răspuns:

Http://www.bushcraft-romania.blogspot.ro
o sa gasesti informatii utile despre drumetii si camping