| AndyLavy a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor din partea voastra, a celor care stiu exact despre aceasta problema.
Ce s-a intamplat mai exact cu tarile ( sarace) care au trecut la moneda euro?
Am cautat articole pe internet insa nu am gasit nimic concret
Multumesc!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi dă-mi o tara saraca care a trecut la euro!

| AndyLavy explică (pentru onasis1961):

In comparatie cu celelalte tari sunt. De ex Grecia.

| darrio2007 a răspuns:

Tarile denumite sarace nu se afla in Europa.Prin alte parti.De asta nici nu ai gasit.

| MrAnderson a răspuns:

Nu e vorba de tarile sarace, ci doar de cele care au facut tranzitia prea repede.
Cum ar fi Grecia, care deja e in groapa, sau Spania.
Ce s-a intamplat? S-a facut schimbarea prea brusc, au fost umflate din burta bursele nationale, ca sa aiba aceleasi preturi cu restul zonei Euro, si cand a lovit criza, la englezi sau francezi a fost cum a fost, ca ei aveau cu ce-si acoperi actiunile. Dar la Greci s-a lasat cu nasoale, pentru ca daca nu au avut cu ce acoperi tranzactiile, s-au indatorat si mai mult.