| eu12345 a întrebat:

Mi-am mintit parintii astazi in legatura cu locul in care am fost plecata. Adica am fost la o extractivitate si apoi am plecat in oras dar lor le-am zis ca dureaza ceva mai mult si seara cand au venit sa ma ia din acel loc au observat ca nu mai e nimeni si spun ca o sa se apuce sa intrebe si sa sune sa vada daca spun adevarul. Imi e frica ca ar putea afla iar apoi nu o sa mai aiba incredere in mine sad Ce ar trebui sa fac? Nu prea vreau sa afle unde am fost de fapt. multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Marius94_5839 a răspuns:

Sa iti asumi responsabilitatea.

| foxsilver a răspuns:

Daca vrei ca parintii tai sa aiba in continuare incredere in tine, e mai bine sa afle adevarul de la tine.Numai asa poti beneficia de increderea lor.
Presupun ca nu te-ar fi lasat in oras si de aceea ai mintit.In cazul asta, poti sa le spui chiar si motivul pentru care le-ai ascuns adevarul. Poate data viitoare vor fi mai indulgenti si te vor lasa sa pleci oriunde, stiind ca fata lor este un copil de incredere.Si poate ca nici nu vor mai veni dupa tine.
Altfel, vei sta tot timpul cu aceasta teama care nu iti este de folos.

| bitihacy a răspuns:

Intotdeauna, o minciuna va trage dupa ea alta minciuna! Parerea mea e ca ar fi bine sa le spui adevarul.Mai bine o palma( cearta) acum de la parintii tai, decat de la viata mai tarziu! Am si eu o fiica de 16 ani, asa ca inteleg perfect prin ce treci si tu si mama ta.Crede-ma te rog ca nu e vorba de faptul ca ne mintiti, daca voi asa vreti sa va formati caracterul, e viata voastra, doar ca noi ne facem griji pentru voi.

| rocketguy3321 a răspuns:

Nasol ca au venit sad si eu obisnuiam sa fac exact ca tine, mai ales cand ieseam cu vreo fata (eu sunt baiat). Cu prima mea prietena tot asa ieseam, ce vremuri... sad
Acum ce sa zic, ar fi o idee sa le spui ca de fapt erati mersi cu colegii la un suc, dar nu te-ai gandit ca era mare diferenta, de aia nu le-ai zis. Si ca sa fie si mai credibil, vorbeste tu dinainte cu cativa colegi, rezolva sa stie ei dinainte povestea ta. Si apoi da-le parintilor tai numerele de telefon ale colegilor. Sau ma rog, cativa prieteni.
Sau ce sa zic, ai putea sa incerci sa le spui ca tu erai pe drum spre casa cand ei au ajuns? nu stiu destule detalii ca sa pot sa inventez mai multe chestii...
Inca is cu gandul la ce mi-am amintit mai devreme... nasol sad
Sper sa nu ai probleme! iti tin pumnii! happy