| andreeactl a întrebat:

Mi-as dori sa ascult parerile unor straini.
Voi cum v-ati ales cariera? Sunteti fericiti cu ceea ce faceti? Aveti vreun regret?

Anul viitor termin liceul, unul dintre cele mai bune din tara, mate-info si cred ca pot intra la aproape orice facultate mi-as dori axandu-ma pe medicina. Parintii mei, evident, fiind de acord cu ce imi doream.Problema este ca acum nu mi se mai pare o idee atat de buna sa stau inca 10 ani in scoala invatand zeci de carti a 500 de pagini ca apoi sa stau in spitale "reparand" alti oameni. Chiar daca se castiga bine,eu nu-mi doresc sa fiu bogata. Imi place stiinta dar sunt mai degraba o fire artistica, imi place sa citesc,sa scriu, ma pricep la desen, pictura, muzica iar pana acum 2 ani imi doream o cariera in actorie ce imi surade din nou.
Pana acum am luat toate deciziile de una singura, iar parintii mei, oameni simpli, au facut eforturi URIASE sa ma sustina si ma simt obligata sa fac ce ma indeamna ei insa mi-e teama ca o sa ajung la batranete si o sa regret ca mi-am "ratat" viata.
Vreau foarte mult sa plec in strainatate, nu incape indoiala, cat mai repede, visul meu e America dar si Anglia ar fi ok. Ideea este ca orice mi-as propune prevad fetele dezamagite ale apropiatilor mei.
Mai am 2-3 luni sa ma hotarasc pentru a putea incepe sa ma pregatesc dar sunt foarte confuza si deznadajnuita e cu siguranta cea mai grea alegere din viata mea. Mi-as dori macar o slujba care sa-mi permita timpul necesar hobby-urilor mele. Sfaturile sunt binevenite.Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| gazza01 a răspuns:

Buna! Nu poti sa ai si "oua in frigider si omleta pe masa" cum se spune! Adica ori cariera, ori hobb'uir. Nimeni nu spune ca nu poti fi medic si in timpul liber sa pictezi. Mai gandeste'te, medicina mi se pare o medicina frumoasa, mai ales daca ai avut si profilul pe care l'ai avut. Cred ca ar fi pacat ca ai stat anii astea de liceu pe mate-info si acum sa devii scriitor... Macar de dragul anilor astora sa faci ceva ce stii. nu stiu daca ma intelegi. Cred ca greseala a fost facuta din momentul in care ai ales obtziunile pentru liceu... Mrg. Sper ca te'am ajutat. Bft! :*