| Xenia16 a întrebat:

Mi-as dori sa pun capat sentimentelor sa numai simt nimic.Din ce cauza? Ei bine,am vazut ca eu cu cat am mai multe sentimente tot eu sufar,iar suferinta se amplifica tot mai tare si ma doboara,caci eu sunt o persoana sensibila si pun orice la suflet si durerea aceasta nu se opreste. Daca mi-as opri sentimentele ar fi mai bine, caci asa nu ar mai exista suferinta.E bine asa? Ce credeti?

16 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Nu e bine. Undeva pe lumea asta exista cineva potrivit si pentru tine.Dar, atentie, oamenii nu sunt perfecti.Mai au si defecte...

| Xenia16 explică (pentru ElenaSA):

Nu vorbesc neaparat de o relatie, dar si de amici si rude care se prefac ca vor sa fie langa mine, iar cand am nevoie eu toti dispar.Si asta este ideea ca de ce sa mai am sentimente pentru cineva care nu m-ar ajuta la nevoie.

| ElenaSA a răspuns (pentru Xenia16):

Aici ai dreptate.Si eu am patit asta de multe ori.Dar tu ajuti pe toata lumea mereu? Asta e intrebarea.Ma gandesc ca sunt persoane care te-au ajutat in anumite momente, dar in altele chiar nu au putut sa faca asta.

| Xenia16 explică (pentru ElenaSA):

Ii ajut cat pot de mult, pentru ca sunt genul de persoana careia ii e greu sa spuna nu, fiindca imi e teama ca ma vor izola si ma vor trata altfel daca nu ii ajut.

| ElenaSA a răspuns (pentru Xenia16):

Asta e.Tu dai prea mult, de teama sa nu fii respinsa si astepti si de la ceilalti la fel. Ofera si tu mai putin sau atat cat poti da pentru a nu te mai simti frustrata.

| Xenia16 explică (pentru ElenaSA):

Pana acum m-am simtit frustrata si vreau sa dau tot ce am mai bun pentru ca daca dau mai putin decat pot ma simt prost si inutila.

| ElenaSA a răspuns (pentru Xenia16):

Da,dar atunci nu este corect pentru tine.De ce nu te-ai simti prost daca dai mai mult decat este nevoie si-ti consumi energia unutil, energie care ti-ar putea folosi la altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, crezi ca poti sa nu mai ai sentimente? Te inseli. Ok recunosc si eu sunt sensibila si e adevarat ca sufar mult dar oricat am incercat nu pot sa fiu indiferenta in fine iti iese cateva zile si dupa te ia un plans...asa e lumea asta rea, si asa esti tu. Pentru a evita situatiile gen incearca sa comunici cu o prietena in care ai incredere sau prietenul tau, cineva in care ai incredere.

| Xenia16 explică (pentru anonim_4396):

M-au dezamagit toti si prietena cea mai buna, prietenul, parintii nu pot avea incredere in ei pentru ca nu inteleg nimic sau nu vor sa inteleaga si numai am pe nimeni, de asta vreau sa stau fara sentimente si da poate reusesc cateva zile dar macar acele cateva zile sa imi fie bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenia16):

Nu cred. O sa iti fie mai greu dupa acele "zile". straight face

Răspuns utilizator avertizat