| VlazanAndreea a întrebat:

nu de mult am primit o nota mica la scoala (intre 6 &1) si nu prea stiu cum sa-i spun mamei mele. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| BiancaBB a răspuns:

Spune-i neapărat, nu ascunde nota! Fiecare elev are momente în care strălucește și momente in care nu e la înălțimea pe care o vor și el și părinții... Explică-i mamei tale cât de dificil e să înveți continuu, câtă muncă trebuie depusă, amintește-i că și ea a fost elev si probabil nu a avut numai note mari. Succes și data viitoare muncește mai mult! happy

1 răspuns:
| Si_AtAt_Impuls_1997 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa o minti. Incearca sa ii spui adevarul. Spune-i ca nu stii ce s-a intamplat, de obicei ai numai note bune dar a fost un subiect greu (test) sau au fost intrebari grele (ascultat). In cazul in care nu ai invatat ar fi bine sa ii spui ca nu ai invatat si ca nu se va mai repeta.