| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUsad nu ma mai inteleg cu mamasad
am media 8.07 si as vrea sa intru si eu la un liceu bun:dde preferabil profil stiinte ale naturii sau mai ceva de fetestraight face iar mama vrea sa ma inscrie la un grup scoalar, profil constructii instalatii si luccrari publice cu care se intra cu 6, 63 straight facestraight face mie nu imi place deoarece este si medie mica este si de baietioh go on
i-am expliat si vrea sa ma dea tot la grupul acela scolarstraight face la electrica straight facestraight face
cu media 5 si ceva oh go on
eu nu pot sa merg la o asemenea sclsad
mi-ar fi rusine de profil straight face
eu nu sunt baiatcrying sunt fata sigh
cum pot s`o conving sa ma inscrie la ceva mai de fete?straight face
va rog fara mistosad
am incercat sa vb cu ea dar nu prea ma intelege chatterbox zice ca ma duc acolo nde vrea ea straight face
ofer fundasad

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Cate emoticoane :O
In primul rand,buna ^^
In al doilea rand,calmeaza`te :*
Ar trebui sa prinzi un moment prielnic,atunci cand mama ta este in toane bune nu cand este obosita sau de abia a venit de la servici. Discutati si ii spui totul cum ne-ai zis si noua.Ii spui ca nu vrei la acel liceu pentru ca,in primul rand,sunt numai baieti si tu vrei sa ai prietene,sa ai cu cine vorbi si ca iti este frica de ce s`ar putea intampla intr-o clasa de baieti[dramatzezi si tu rolling on the floor ]
Apoi,ii spui ca tu vrei o meserie de viitor,sa ajungi undeva la un birou nu la instalatii straight face.
Ii spui ca de la filologie si stiinte ale naturii poti sa urmezi facultatea de psihologie,de drept,ase`ul si multe altele.
Ii spui,in cel mai rau caz, ca daca nu te lasa sa mergi unde vrei tu nu ai de gand sa inveti deloc in acel liceu.
Iar daca toate astea nu merg ii spui clar si raspicat :
"Stii ce? Esti tu mama mea dar este viata MEA, viitorul meu si eu aleg unde vreau sa merg mai departe.Nu este nevoie sa intervii si gata!"
Atunci cand completezi fisa cu liceele pui codul liceului la care ai vrea sa intri.Nu te lua dupa ea. Vrei sa iti ratezi toate visele? straight face

2 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Pfffstraight face,n.am postat eu intrebarea thinking

| Florin199221 a răspuns:

Vrei un sfat?
Eu am avut media de intrare de 9.15 si am ales o clasa de profil tehnic dintr-un grup scolar. Nu m-am dus la nu stiu ce liceu ca sunt note mari.
Intradevar ceilalti colegi ai mei aveau mediile de intrare intre 6-8
Dar nu asta e important, vreau sa spun ca se poate face si acolo carte.
Eu am tras tare (tare ca tot timpul eram la fotbal sau ma jucam pe PC laughing ) dar am reusit sa merg la olimpiadele de matematica, am ajuns la fazele nationale si am luat locurile 5 si 3.
In concluzie nu caracteriza o carte dupa copertahappy, se invata si la acele licee carte, asta daca tu intentionezi happy