| andreisergiu123456789 a întrebat:

pe ce program ruleaza c/(ex.cum c++ ruleaza pe code::blocks c# pe ce ruleaza?
)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Code blocks e un simplu IDE, nu ruleaza nimic pe ele.

Limbajele de care amintesti tu C, C++, C# sunt limbaje care se compileaza cu un compilator specific si ruleaza apoi sub sistemul de operare ca orice alta aplicatie

| andreisergiu123456789 explică (pentru suntserios):

Dar care e acel compilator specific pentru c, c++ si c#

| suntserios a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Pentru c si c++ exista o lista mare de compilatoare... cele mai populare sunt GCC si Microsoft Visual Studio C++

pentru C#, avand in vedere ca e parte Microsoft compilatorul e cel de la Microsof Sudio.

Acum sper ca nu confunzi IDE cu compilatorul