| LanaDelRayFan a întrebat:

Pentru tema de la geografie trebuie sa scriu despre Iordania (traditii, obiceiuri, mancare etc.), dar nu gasesc nimic pe net. Ma puteti ajuta si pe mine cu niste link-uri? Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| Furculingură a răspuns:

Deci astea sunt singurele chestii pe care le-am mai găsit :

Mirele musulman îşi poate cunoaşte mireasa în ziua nunţii.
Nunţile din teritoriile arabe diferă în funcţie de regiune. Nunţile musulmane pot fi aranjate dinainte, dar nu în mod obligatoriu. Se poate întâmpla, ca mirele să îşi vadă mireasa chiar în ziua nunţii. Mireasa poartă un caftan, o rochie anume pregătită şi ornată, iar mâinile şi picioarele îi sunt pictate cu diferite modele, fiind utilizată vopsea de henna. În ţări precum Siria, Iordania, Liban, teritoriile Palestiniene, se păstrează obiceiul de a purta mirele şi mireasa pe scaune, în timp ce alţi nuntaşi dansează în jurul lor.

Şi videoul ăsta la care nu m-am uitat, vezi dacă găseşt ceva folositor :

http://www.youtube.com/watch?v=7W0sB6LIoO8

Dacă le-ai găsit şi tu pe astea, îmi păre rău că nu te-am putut ajuta.

5 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Iordan este un râu.

http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2ul_Iordan

Deci probabil trebuie să scrii despre Iordania. Vezi dacă te ajută ceva de aici :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Iordania

| LanaDelRayFan explică (pentru Furculingură):

Le-am vazut si eu, dar mie imi trebuie traditii, datini, obiceiuri, mancaruri din Iordania. happy

| LanaDelRayFan explică (pentru Furculingură):

Oh, multumesc mult! Ai garantat funda! :*
Dar ai gasit si traditii? puppy dog eyes3
Mersi anticipat.

| Furculingură a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Deci astea sunt singurele chestii pe care le-am mai găsit :

Mirele musulman îşi poate cunoaşte mireasa în ziua nunţii.
Nunţile din teritoriile arabe diferă în funcţie de regiune. Nunţile musulmane pot fi aranjate dinainte, dar nu în mod obligatoriu. Se poate întâmpla, ca mirele să îşi vadă mireasa chiar în ziua nunţii. Mireasa poartă un caftan, o rochie anume pregătită şi ornată, iar mâinile şi picioarele îi sunt pictate cu diferite modele, fiind utilizată vopsea de henna. În ţări precum Siria, Iordania, Liban, teritoriile Palestiniene, se păstrează obiceiul de a purta mirele şi mireasa pe scaune, în timp ce alţi nuntaşi dansează în jurul lor.

Şi videoul ăsta la care nu m-am uitat, vezi dacă găseşt ceva folositor :

http://www.youtube.com/watch?v=7W0sB6LIoO8

Dacă le-ai găsit şi tu pe astea, îmi păre rău că nu te-am putut ajuta.

| LanaDelRayFan explică:

Iordan* rolling on the floor).