| VampyYuki a întrebat:

Prietena mea cea mai buna crede ca e urata si ca nu o iubeste nimeni, nimanui nu-i pasa de ea si persoana ei, etc. Eu ii spun mereu ca are o gramada de persoane in jur care o apreciaza si o iubesc, inclusiv eu, dar nu vrea sa ma creada. Mereu cand ne vedem se iveste un motiv ca ea sa zica intruna:"Vaaaaaaaaaaaai, is asa urata, cum naiba ma mai suporta Dumnezeu, de ce dracu m-am nascut asa?", etc, etc. Uneori ma gandesc ca ea crede lucrul asta si pentru ca nu a avut niciodata un prieten (iubit), desi mi se pare totusi ca nu e chiar asa o mare tragedie, adica pe bune acum: intre noi sunt 2 ani diferenta, eu am 16 si ea 14. Si nici eu nu am avut niciodata un iubit, dar nu ma plang pe tema asta. Ei ii placea un tip de vreo 18 ani inca de cand ea 12... -.-' I-am spus ca e prea in varsta pentru ea dar ea nu vroia sub nici o forma ma asculte si il cauta tot timpul, ii spunea mereu cat de mult il iubeste si ca iubita lui nu e decat o vaca nesimtita sau alte lucruri prostesti si infantile. Iar eu ii spuneam mereu ca nu e tot un drac atunci cand e o diferenta de 7 ani intre voi iar tu esti majora si cand e aceeasi diferenta de varsta intre voi dar tu esti minora. Nu vroia cu nici un chip s-asculte. Iar la 2 ani dupa acest incident ea isi spune ca nu a avut niciodata un prieten pentru ca e urata, proasta, etc. Mereu gaseste noi motive:"Off, am picioarle prea mari! Off, am mainile prea lungi! Off, am degetele prea lungi si urate, vreau si eu maini micute ca tine! Offf, ce nas urat am! (ba din contra, are un nas foarte mic si dragalas.ea zice ca e carn, nu e deloc asa -.-'). Offf, ce picioare strambe si slabanoage am! Off, n-am nici un pic de fund sau sani (nu inteleg la ce se asteapta, are abia 14 ani). Is prea slaba! Am o fata oribila! Uita-te ce gura si dinti am! Am o gura fara forma, dintii mi-s strambi si galbeni (nu-i adevarat, dar ma rog).". Si ultima, dar nu cea din urma prostie, chestia de care se plange vesnic si cel mai mult, PARUL! Zice ca are un cap de matura, de perie de luat scame, par sarmos, urat, prea des. Si i-am zis ca tocmai asta il face special: faptul ca e ondulat, des si bogat. Dar nu vrea sa m-asculte. I-am spus ca daca tot uraste atat de tare felul in care ii sta parul ar putea sa-l intinda, dar refuza pentru ca nu vrea sa-l arda. Cu alte cuvinte uraste modul in care ea arata, dar nici nu vrea sa faca ceva in sensul asta. Ieri m-a chemat sa dorm la ea acasa si am acceptat. A avut ideea sa facem nu stiu ce video pe un cantec ca sa nu ne plictisim toata ziua si am zis ca e ok. Toata ziua ne-am chinuit cu coregrafii si chestii. Apoi a venit momentul sa filmam, si odata cu acel moment s-a dus si calmul meu. La inceput a fost relativ OK, dar dupa ce am inceput sa vizionam filmarile a inceput:"Doamne cum arat, is asa urata, nu deci nu! Mai facem unu' ca am iesit oribil.". Si uite asa pentru o singura scena s-au adunat vreo 62 de clipuri, din care doar 16 erau cu mine. Deci da. Din 62 de clipuri 2 erau facute impreuna (adica si eu si ea), 8 erau clipuri aiurea ca sa testam camera, 16 cu mine si restul cu ea. Si a sters mai mult de jumatate din ele, si chiar din cele care iesisera bine. Nici nu incepeau bine ca isi spunea ca nu vrea sa le vada si dadea delete. La un moment dat i-am zis ca n-o mai las sa stearga nimic ca nu o sa mai am ce edita si i-am luat camera. Inca nu le-am editat dar urmeaza s-o fac. Si apoi pariez ca va zice ca nu vrea sa vada nimic. Inainte era o placere sa petrec timpul cu ea dar acum parca totul se transforma intr-un cosmar. Anul asta de abia daca ne-am vazut, deoarece eu nu mai suportam sa aud intruna:"Vai is urata!". Spune mereu lucrurile astea iar eu nu mai suport. Ma enerveaza si-mi vine sa ma duc naibii de fiecare data cand o aud. M-am saturat sa-i spun de 30000000000000000000 de ori pe zi ca nu-i urata. Zice tot timpul ca eu is asa perfecta si asa sexy (da sigur, foarte sexy, inalta cat un cal, nas carn, cosuri, puncte negre, un ten groaznic, celulita, s.a.m.d.). Is chiar uratica pe langa ea. Si recunosc ca nici eu nu ma consider frumoasa, ba chiar ma urasc pe mine insumi, dar nu impovarez pe nimeni zicandu-le cat sunt de urata ca si cum as astepta sa-mi spuna un:"Ba nu, esti foarte frumoasa!" in schimb! Nu-mi place sa fac chestia asta pentru ca stiu cat e de enervant si mai ales ca unii vor crede ca sunt o cersetoare de atentie. Cu alte cuvinte nu-s draguta, dar nici nu ma plang. Plus: au existat baieti chiar draguti care "ii faceau curte" dar ea i-a refuzat pentru ca daca nu venea tipul de care-i place ei in genunchi la usa ei cu un buchet de flori in mana zicandu-i:"D., imi pare atat de rau ca te-am respins pana acum! Abia acum mi-am dat seama ca tu esti iubirea vietii mele si nu vreau sa te mai pierd!", ea il refuza instant. Culmea e ca ea insusi zice ca e hidoasa si oribila, dar nu vrea sa se ingrijeasca si nici sa faca nimic in sensul asta, dar are pretentia sa aiba mereu printi sarmanti la picioarele ei care sa-i marturiseasca dragoste eterna. Mereu si-a dorit sa arate ca ea: https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......776_n.png, sau ca ea: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......677_n.jpg. I-am spus ca n-are decat 14 si ca mai are un drum lung de parcurs pana o s-ajunga s-arate ca ele dar zice ca oricum nu conteaza, pentru ca e urata ^^. Si-acum sa terminam cu motivele pentru care ea crede ca e urata; sa trecem la subiect: CUM O FAC SA SE SIMTA MAI BINE?! MAI ALES CA EA O SA SE MUTE PERMANENT IN GERMANIA DE PE LA SFARSITUL LUI IULIE SI MI-AS DORI SA PETRECEM TIMPUL ITR-UN MOD PLACUT, SA NU AMI AUD MEREU TOATE LUCRURILE PE CARE EA LE SPUNE. Nu vreau s-o las sa plece cu aceeasi mentalitate pe care o avea si acum 1 an. Ne stim de cand eram mici si am fost despartite de mai multe ori, ca in final sa fim despartite din nou. Motivul era acelasi mereu: se muta tot timpul. Va rog, un sfat, ceva, orice! Dar nu pareri ca:"Spune-i ca e frumoasa si imbratiseaz-o.". Am facut deja asta. I-am scris nenumarate discursuri de nenumarate ori. Nu ma crede. Va rog!

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Prietena ta suferă de autoapreciere.Ea nu știe că nu există fete urâte există doar fete neîngrjite. Orice fată care știe să-și arate calitățile ei dar nu aici nu mă refer prin machiaj ci doar prin fiind naturală.

Ar trebui să aprecieze mai mult viața pentru că e o persoană norocoasă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Octa00 a răspuns:

Ea trebuie sa se convinga ca nu arata asa rau cum spune.Crede ca daca ii spui tu, o prietena buna, o spui doar de mila.Cu timpul va gasi un baiat care sa o placa asa cum e, si va trece peste toate astea.Nu e cea mai mare tragedie.Ai grija insa sa isi gaseasca un baiat de treaba,ca sa nu ii strice moralul mai mult dupa aceea. Poti sa o ajuti sa se imbrace frumos, sa se machieze, sa isi aranjeze parul, apoi sa mergeti intr-un club sau restaurant, unde sa se simta speciala.Altceva nu stiu ce sa zic.Doar ea poate sa treaca peste toate astea.Mult succes!

| DenyPink a răspuns:

Sunt de părere că ar trebui să apeleze mai bine la un psiholog, cred că el e singura persoană care o poate face să-și schimbe mentalitatea. E destul de rău că gândește în modul ăsta, la vârsta asta. Îmi dau seama că încerci să o ajuți și vrei să-i faci un bine, dar singura soluție cred că e să apeleze la un psiholog, nu știi cât de mult o poate ajuta.

| XpopX2004 a răspuns:

Buna, nu trebuie sa îi pese de cum arata, asta chiar nu va conta, fata draguta si corpul sexy nu îi va cumpara iubirea adevarata si nici viata mai multa. Ea sa se bucure de ce are si de cum arata, ca indiferent de fata, tot murim