| LadyKanae a întrebat:

Buna, TPU! Problema mea este una intalnita des la fetele de varsta mea, dar simt nevoia de a o impartasi cu voi. Am 18 ani, in vara fac 19, si, credeti sau nu, eu pana acum nu am avut prieten, nici macar nu m-am sarutat vreodata. Sa nu credeti ca sunt anti-sociala sau ceva de genul, in niciun caz: sunt doar timida. Atat. Imi place sa vorbesc cu lumea, am si amici, de asta pana nu de mult nu prea mi-a pasat ca nu s-a trezit cineva sa imi spuna "te plac". Totusi, acum doua luni, prietena mea cea mai buna, care e si cu un an mai mica decat mine, si-a gasit pe cineva, un coleg de clasa. Nu prea aveam eu ce spune, dar mi-a amintit ca si mie mi-a placut mult de tot de un coleg, pana cand s-a cuplat cu o alta colega. Am trecut peste, dar la momentul ala, cand am auzit de prietena mea, mi-am pus intrebarea: "De ce altii da si eu nu?". Recunosc ca vreo doua saptamani am ramas frustrata pe tema asta, desi stiu ca nu am de ce. Mi-am alungat anumite ganduri amintindu-mi ca am un bac si o admitere de medicina de dat si nu trebuie sa ma las distrasa de dilemele adolescentei. Insa, intrebarea mea ramane: o sa ma considere vreo persoana de sex opus atractiva vreodata?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Rabdare, toate se intampla la timpul lor.
Nu ai de ce sa dramatizezi.
Decat o relatie, asa, mai mult de a avea o relatie, mai bine singur/singura, bine, asta e parerea mea.

Din ce ai spus tu problema la tine e timiditatea, poate ca e doar la inceput, acum vine intrebarea cat de lung e acel "inceput", daca inceputul dureaza destul de mult, e aiurea.
Stiu ca sunt unii care tot insista si asa mai departe, dar eu de exemplu nu sunt genul care face asta, daca vorbesc cu X si nu vad implicare ma retrag.
Asa poate fac si cei ce incearca sa fie cu tine, daca nu le dai si tu de inteles ca esti interesata de ei, mai devreme sau mai tarziu vor renunta sa te mai bage in seama.

Faptul ca esti timida e un obstacol destul de mare, atat pentru pretendenti, cat si pentru tine, trebuie cumva sa-l invingi.
Acum ce e drept, unii apreciaza timiditatea, altii nu, deci conteaza mult si norocul.
In orice caz, nu trebuie sa te schimbi doar pentru a atrage sexul opus.
Daca o faci, fa-o doar pentru tine, restul o sa fie un bonus.

Cu putin noroc vei gasi o persoana care sa te accepte asa cum esti, rabdare sa ai, cu putin noroc vei gasi o persoana pe gustul tau, care o va avea rabdare sa te cunoasca.

In idee, nu dispera, fiecare fata e atractiva in felul lor, fetele timide sunt dragute in felul lor, la fel si cele dezinvolte.
Problema e ca fetele timide au nevoie de mai multa rabdare pana sa se deschida, si nu toti baietii au rabdare.

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Zici ca ti-a placut de cineva si ai trecut rapid peste. Eu cred ca nici nu ai avut de cine sa te indragostesti thinking Daca nu iti place de cineva, cum poti avea o relatie?
Sunt sigura ca o sa ai o relatie in viitorul apropiat, nu trebuie sa disperi. :p

| mentholinks a răspuns:

Lasa ca te duci la facultate si te rezolva imediat baietii acolo. Abia te asteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tine asta. Nu de altcineva. Daca nu acorzi minimul de atentie unui baiat, nu e ca o sa moara acum toti dupa tine doar ca esti fata. Plus ca majoritatea fug de fete timide. Ceea ce consider ca e un bine. Nu e nimic mai aiurea la o persoana ( baiat sau fata ) decat sa stai sa ii scoti cuvinte cu forta din gura.

| LadyKanae explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc mult cu baieti, dar nu am tupeul altor fete de a-i invita sau chestii de genul, aici seman cu mama mea, asa era si ea. Si am observat ca de introvertiti se cam fuge. E chestia ca eu sunt timida doar la inceput, la prima conversatie, dar dupa ce cunosc putin persoana, ma deschid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyKanae):

Hmm. Daca nu minti si chiar nu esti genul ala care nici nu ridica ochii din pamant cand vorbeste cu cineva, inseamna ca pur si simplu faci tu ceva ( sau nu faci ) de nu atragi baietii in jurul tau. Cine stie. Eu sau restul de pe aici, putem doar specula. Naiba stie care este adevarul de fapt sau care e de fapt treaba.

| LadyKanae explică (pentru anonim_4396):

Nicidecum. Si sunt de asemenea genul care isi spune opinia mereu si care si-o poate argumenta.
Nu stiu. Presupun ca asa a fost sa fie. Poate o fi modestia mea de vina, nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyKanae):

Conteaza mult si fizicul la varsta asta. Rectific. Conteaza mult mai mult cum arati la varsta asta. Nu e ca nu conteaza vreodata ( poate daca arati ca dracu, atunci clar nu ai pretentii nici la cel de langa tine ) dar la varsta ta conteaza mai mult ca niciodata fizicul.

| LadyKanae explică (pentru anonim_4396):

N-am o problema cu fizicul. Nu sunt nici grasa, nici slaba. Si nici la fata nu sunt urata. Tocmai ca stiu ce conteaza acum.
Asa arat eu: https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/......1462_n.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyKanae):

Acum sunt sigur ca e ceva legat de comportamnetul tau. Nu stiu ce vorbesti tu cu baietii din jurul tau. Vazand ce avatar ai, poate desene dar avand in vedere cum sunt majoritatea baietilor pe aici pe site pana in 22 de ani ( adica morti dupa Pokemon) nu e ca s-ar supara ca a-ti vorbi despre prostiile astea. Depinde ce vorbesti, cum vorbesti. Ori esti plictisitoare. Nu stiu. Cum am zis mai sus, pot doar specula. Tu ar trebui sa stii asta. Sa iti dai seama ce parere au oamenii despre tine.

| LadyKanae explică (pentru anonim_4396):

Nu prea stiu. Si prietena mea cea mai buna se uita la ce ma uit eu, ne mai uitam impreuna. Plus ca ambele suntem timide si foarte asemanatoare la comportament laughing
Daca o iei asa, ar rezulta ca e chestia de noroc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyKanae):

Poate ai mai mult noroc la facultate.