| тяоuвlêmåκêя a întrebat:

Pur si simplu m am saturat..plang cand scriu asta, am plans si inainte si probabil voi fi in starea asta toata ziua.
Ma simt oribil... parintii mei m au adus in starea asta. Ma rog, ei probabil cred ca sunt bineーmerci da no...
Faza e ca..eu am 14 ani. Pana acum cateva saptamani tata ma lasa sa stau doar 'pe langa bloc'.Eu nu l ascultam evident pentru ca majoritatea prietenilor mei nu stateau acolo. Cand veneam seara acasa ma batea... i am spus ca dintre toti, el m a facut sa sufar cel mai mult. Dar nu i pasa. Continua cu bataile si amenintarile. Probabil comportamentul meu se datoreaza lui.
Ma rog..am trecut peste asta. Macar o aveam pe mama de partea mea. Ea ma lasa pe afara.

M am gandit la toate solutiile. Mi am sacrificat vacanta de vara si,am stat in casa. M,am gandit ca daca ma las la fund,tata o sa fie mai intelegator. Dar nu.

Acum aprox. o luna am cunoscut un baiat pe fb. Si am iesit. Mamei i,am spus ca ies cu fetele pentru ca nu stiam cum o sa reactioneze. Ea imi spusese ca ma lasa sa am prieten dar nu m am pripit. A aflat insa mai repede decat ma asteptam.
Problema e ca. a aflat si tata. De atunci nu mai am voie afara. Deloc. El chiar nu are incredere in mine.mi a confiscat telefonul, cheia. chiar a zis ca vrea sa ma duca la control ginecologic.

In urma cu o saptamana am plecat afara fara sa, mi dea voie pentru ca nu mai suportam sa stau inchisa in casa. Am venit acasa la 9. Probabil mi a iesit faza cu amenintatul. L am amenintat ca daca ma mai bate sun la protectia copilului. in fine.a trecut la ceva la care nu ma asteptam. A luat foarfeca si mi a taiat parul..in momentul ala am simtit ca l urasc.
Mama zice ca m ar lasa afara,dar nu vrea scandal in casa... i am zis ca s a transformat in tata. Am avut o. discutie si i am zis ca subt dispusa sa trec la gesturi extreme. Ea probabil a inteles ca vreau sa ma sinucid sau ceva de genu. Chiar am ingrijorat o si imi pare ay, dar ma simteam singura in lupta asta de a l face pe tata sa inteleaga ca poate avea incredere in mine.

Va rogg, ajutati-ma cu un sfat ceva. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Rivalitatea dintre copii și părinți mă înspăimântă. E un război pe care îl pierzi sau îl câștigi, în funcție de cât de dispuși sunt aceștia să cedeze. Să cedeze pentru binele celuilalt.
Tatăl tău probabil se așteaptă ca acesta să aibă ultimul cuvânt în acea casă, se așteaptă ca tu să fii ceea ce nu ești, iar asta este neașteptat de dureros pentru tine.
Ai nevoie ca părinții tăi să aibă încredere în tine, să te vadă ca fiind o persoană responsabilă.
Mama ta este de partea ta, dar este și de partea tatălui tău. Ea nu vrea să se certe cu el dintr-un motiv atât de stupid, pentru că dintr-o mică ceartă, multe se pot întâmpla.
Poți vorbi cu tatăl tău, din nou și din nou, până când va înțelege oarecum ceea ce îi ceri. Încredere.
Iubește-l, respectă-l, dar arată-i că ceea ce oferă, doar asta va primi înapoi. Dacă nu îți oferă iubirea de care ai nevoie, te va pierde.

| тяоuвlêmåκêя explică (pentru positivity):

Multumesc frumos happy
Oricum, relatia dintre noi s-a mai remediat. Am incercat sa las garda jos ca altceva nu puteam sa fac..am discutat cu el de n ori dar degeaba.tot pe-a lui o tine.
Si mama ii spune mereu ca ramane fixat pe o chestie.nu-i trece cu una cu doua. Eu si la ora actuala am telefonul confiscat. dupa o luna si ceva...

| sappy a răspuns:

OK,parintii protectori exista peste tot in lume, mai ales cand ai fata dar este o diferenta intre a proteja si a trata un om ca pe un obiect. Faza cu bataia, aici s-a intrecut masura si ar trebui pedepsiti ca doar nu se aplica "Eu te-am facut eu te omor"

| Sociopat a răspuns:

Un tata foarte protector.Bravo lui.Problema ta ca nu-ti convine situatia. Abia ti-ai facut buletin si ai pretentii.Partea buna e ca vei fi o femeie cu un caracter de fier in viitor.

| sappy a răspuns (pentru Sociopat):

Sunt sigur ca tu esti de acord si cu centura de castitate?

| Sociopat a răspuns (pentru sappy):

Stiu 4 individe sub 18 ani care au copil deci poti spune ca consider centura de castitate necesara pentru multi.De asemenea "Faza e ca..eu am 14 ani. Pana acum cateva saptamani tata ma lasa sa stau doar 'pe langa bloc'.Eu NU-L ASCULTAM evident pentru ca MAJORITATEA prietenilor mei NU STATEAU ACOLO. Cand veneam SEARA acasa ma batea". Prietene, si eu mi-as pedepsi fata daca mi-ar iesi din cuvant si ar pleca dracu stie unde facand dracu stie ce.Are 14 ani si dupa cum chiar ea a zis e la varsta la care anturajul ii influenteaza deciziile(a mers cu ei pentru ca MAJORITATEA mergeau in alta parte, nu toti, deci putea ramane dar hey...presupun ca cei care ramaneau nu erau la fel de cool ca aia care mergeau in alta parte)si tacsu e constient de asta, ba chiar ea i-a si aratat ca nu e de incredere prin faptul ca i-a iesit din cuvant. Daca a continuat s-o bata dupa ziua aia inseamna ca nici ea nu s-a lasat cu una cu doua si a continuat sa aiba fitele de adolescent dornic sa cunoasca lumea.Cu totii iesim din cuvantul tatilor si ne-o luam odata si-odata sa vedem ca treaba e serioasa. Daca asta nu a vazut inca cat de serioasa e treaba atunci sa-i mai dea cateva pana intelege.Cum am spus, omul ala creste o femeie nu o fetiscana care o s-o arda prin cluburi restul vietii ei avand ca unic parfum mirosul de sloboz de la clienti vechi.

| Mechanix a răspuns:

Fu.te-i una cu o bâtă sau un par când doarme până ajunge la reanimare.

| тяоuвlêmåκêя explică:

Scuzati greselile... graaba