| DeCeMaiContează a întrebat:

sa incepem.
Nu am viata sociala si am doar 4 prieteni(care sunt de fapt fete, eu sunt baiat). Pana si cu aceste 4 prietene am impresia ca a cam inceput sa scartaie relatia.Cu una dintre ele anul trecut ma intelegeam foarte bine, in fiecare pauza ieseam cu ea afara si vorbeam chiar foarte mult.Acum parca prietenia noastra a devenit cam rece,nu mai este la fel,adica sunt zile in care nu vorbim aproape deloc, chiar si in zilele in care vorbim, vorbim putin...Cu a doua prietena ma inteleg inca bine,la sfarsitul orelor ma roaga sa o astept si pe ea ca sa mergem impreuna spre statia de autobuz(facem naveta cu autobuzul),dar la fel,parca simt ca ceva s-a schimbat.A treia prietena care este si (fosta) colega de banca ma inteleg binisor,dar parca nu prea simt ca este intr-adevar o prietenie,ea este si cea mai barfita colega din clasa,baietii facand misto de ea ca vrea sa se faca maicuta iar fetele barfind-o.A patra prietena(stiu ca aceasta "numerotare" ca sa-i zic asa este cam ciudata,dar nu stiu cum sa ma exprim) parca simt ca nu imi mai este prietena, inainte ma intelegeam foarte bine cu ea, dar acum prietenia noastra s-a cam racit...
Parca simt ca nu mai am prieteni...Imi doresc si eu sa am cat mai multi prieteni, sa am cu cine iesi, sa am viata sociala ca sa nu mai stau toata ziua in casa la calculator.Simt ca nimeni nu ma place, cu baietii din clasa nu pot sta deoarece stiu ca ei nu ma prea suporta.Peste aproape 3 saptamani facem o excursie si cu clasa, parca vad ca si acolo voi sta singur...Am 3 intrebari:
1.Cum imi pot face mai multi prieteni?
2.Cum sa fiu placut de ceilalti?
3.Ce trebuie sa fac ca sa nu mai fiu bataia de joc a celorlalti? Nu-mi spuneti sa-i ignor deoarece nu merge!
As aprecia enorm daca m-ati ajuta, vreau sa incep o viata noua, sa-mi fac multi prieteni si sa fiu mai placut de cei din jurul meu.Mentionez ca am 16 ani si sunt in clasa a X-a!
Va rog, fara mistouri!
Dau funda!
P.S.:Scuzati-mi greselile gramaticale, m-am grabit cand am scris.

1 răspuns:
| danay72 a răspuns:

Fii sociabil și vorbește cu cei din jur. Observa ce le place și discuta despre acel subiect. Dar fii grabnic la ascultare,încet la vorbire. Apoi,cu prietenele tale, poate ai putea discuta cu ele să vezi de ce s-au schimbat. Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate. Vezi daca sunt astfel de prietene. Apoi, dacă sunt colegi răutăciosi, ei sunt asa pentru ca suferă de atenție și sunt persoane care în interiorul lor nu sunt fericite. De aceea fii nepăsător, pentru ca asa vad ca orice spun, tu nu esti afectat. Ei vor să te enerveze. Poti chiar de multe ori să ai umor când ei zic ceva și în felul acesta scapi de o situație penibila. Ei nu se vor astepta la o astfel de reactie din partea ta.