| Wexx a întrebat:

Am o problema de care nu pot sa scap si cred ca am intrat intr-o depresie care e foarte foarte nasoala.Trec printre momente ale vietii mele foarte grele si am nevoie de ajutorul vostru!
Problema mea este ca eu am „boala trecutului",adica mai pe scurt traiesc in trecut si nu stiu cum sa scap de asta.
Pur si simplu nu pot sa scap de trecut, ma urmareste zi de zi si nu pot accepta prezentul.
Ma gandesc la cum era cand eram copil si cat de mult ma distram, ma gandesc ca nu aveam griji cum am acum, alta problema care ma macina din trecut e ca majoritatea prietenilor mei de pe aleea unde locuiesc eu s-au mutat in alt oras sau alta tara sau nu mai umbla cu vechii prieteni cu care au copilarit.
Imi aduc aminte ca eu cand eram mai mic pe la 10-11 ani nu conta ca suntem 2 sau 3 copii cu tot cu mine ca eu ma distram la nebunie deoarece aveam alta mentalitate,era alta atmosfera, eram copil aveam mai mult chef de viata si de asta.
Adevarul e ca inainte pe aleea unde stau eu nu erau multi copii, dupa ceva timp abia ne-am adunat mai multi copii si na inca eram mic cand ne-am adunat multi si dupa cand s-au mutat cei cu care m-am imprietenit foarte bine sau au inceput sa umble cu altii s-a ruinat totul, aleea s-a „desfiintat". Poate ca este foarte amuzant pentru unii dar pentru mine aceea alee era locul meu de suflet si ma simteam cel mai bine si in siguranta aici.Acum ca multi s-au mutat sau nu mai umbla pe alee nu mai e nimic ca inainte,inainte pe alee era atmosfera,toti socializam si glumeam,povesteam despre cum era la scoala si ce am mai facut,ne jucam atatea jocuri si acum nimic din astea nu se mai intampla.Pur si simplu stiti cum e cand la o petrecere X este sufletul petrecerii si cand X pleaca totul este plictisitor si distrus, ei bine asa e si cazul la mine pe alee cand X, Y, Z...etc au plecat nimic nu mai e ce a fost si asta ma doare foarte mult deoarece eu nu accept prezentul,eu sunt genul de om caruia i-a placut atat de mult trecutul incat nu poate sa accepte ca trecutul s-a schimbat eu as vrea ca un moment frumos din viata mea sa dureze la vesnicie,momentul find atunci cand toti erau prezenti pe alee si ne distram pana seara.
Un alt lucru care ma macina din trecut este scoala generala,prin care am trecut cu greu dar alaturi de prieteni si colegi pe care nu o sa ii mai am niciodata.A fost atat de frumos in generala,ani frumosi,ani in care s-au legat prietenii nemaipomenite si ani in care am ras, am plans, ne-am jucat, am invatat si ne-am distrat cu totii.Acum sunt la liceu si mi-e foarte dor de generala si de colegi, chiar daca e mai usor la liceu si mai multa libertate eu nu pot sa accept asta si vreau sa fiu din nou prin clasele primare sau 5-8 sa ma mai distrez ca inainte.
Vedeti, asta e problema mea eu traiesc in trecut, nu se poate schimba ceva in viata mea ca gata mi se pune pata si cad intr-o lunga depresie si nu mai sunt eu.Imi doresc din tot sufletul meu e cea mai mare dorinta a mea sa se reuneasca aleea sa fim din nou acei copii care ne jucam si ne distram de dimineata pana seara si imi doresc din suflet sa ma obisnuiesc la liceu pentru ca in generala nu mai am cum sa fiu alaturi de colegi, ca asta e viata si asta e Romania, leaga prietenii mari intre colegi si dupa ii desparte prin liceu.
Va rog eu din inima, ce pot face sa nu ma mai simt asa? Ce sa fac sa nu mai traiesc in trecut? Nu mai pot sincer pentru mine viata nu mai are rost asa.Ori se va reunii aleea mea si ma voi obisnui cu liceul ori o sa fiu un singuratic si un plictisit fara chef de viata tot restul vietii mele pe care o sa o mai am.Va multumesc din inima daca ati citit atat de mult, dar eu ma descarc prin mesaje si de asta scriu atat de mult.

Răspuns Câştigător
| Mussette a răspuns:

Stiu cum e sa traiesti in trecut, nu traiesc asa des si atat de profund, dar am momente cand as vrea sa fiu acolo si nu e prima oara cand patesc asta... Daca incerci sa fi fericit, sa gasesti lucruri atractive, sa fi vesel, sa ai teluri in viata pentru care sa mergi mai departe, trecutul ramane in urma. Tu de fapt traiesti in acel trecut frumos, si acum neavand ceva frumos care sa te bucure, te aruci in trecut. Traieste-ti viata la maxim! imi zicea un prieten si cand am facut asta am fost pe deplin fericita, uitam de trecut, traiam prezentu si viitoru. Bucura-te de prezent, cladeste-ti un viitor frumos si uita de trecut, lasa-l acolo si aminteste-ti-l la batranete, cand vei povesti nepotilor. happy

| Wexx explică (pentru Mussette):

Hei,multumesc mult de raspuns, dar sincer e foarte greu pentru mine sa ma mai bucure prezentul deoarece sunt atat de atras de trecut, atatea amintiri frumoase de cand eram copil, copii de pe alee care nu erau mutati si scoala generala ma fac sa cred ca traiesc intr-un cosmar acum iar visul frumos e departe visul find scoala generala, copilaria mea si copii ce erau inainte pe alee...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nimeni nu te poate ajuta daca tu nu vrei si nu ai vointa sa intelegi ca trecutul nu poate fii schimbat si retrait, amintirile nu ti le fura nimeni, deci, o sa le ai pe veci.
Tu de fapt nu ai nici o boala a trecutului, ai o mare depresie de fapt!
Totul se rezolva daca mergi la medic si iti iei pastilele si incerci sa te autoconvingi ca merita trait prezentul, ca sa ai un viitor bun si frumos.

| Wexx explică (pentru Violleta2022):

Hei,mersi frumos de raspuns chiar ma gandeam sa iau ceva pastile dar nu sti pastilele de depresie sunt scumpe? Cu ce te ajuta? Adica ce se intampla cand le iei ai alta stare sau uiti trecutul?

| Mussette a răspuns:

Multumesc pentru fundita! happy
Sa sti ca pastilel nu ajuta asa mult. Totul e in mintea, ca nu te vor face ele sa uiti i sa te bucuri de ziua de azi, cand ploua si tu vrei soare. laughing Iti trebuie autocontrol la minte, si sa cauti in orice lucru minor spernta ca vei fi fericit, ca viata aare un sens, da tu sngur sens vietii tale.winking