Întrebare recomandată | iiGeorgii a întrebat:

scuze pentru categorie. Sunt in clasa a 10-a la liceu de arhitectura si vreau sa continui pe acest domeniu. La Univesitatea de arhitectura si urbanism Ion Mincu se intra greu? Ce medie e minima, câte locuri sunt si cati participanți sunt in medie anual pentru fiecare Secție?

4 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Eu sunt intr-a 12-a si ma pregatesc pentru admitere tot la arhitectura (doar ca eu dau la Cluj) si iti recomand culegerea asta https://www.scribd.com/......hitectura. Poate o gasesti in librarii sau pe ceva site. Contine si niste teorie si subiecte.
Daca exersezi mult nu ti se va parea greu. Bafta!

| iiGeorgii explică:

Imi doresc foarte mult sa intru la Mincu. Stiu ca e greu, dar cred ca peste tot daca într-adevăr te interesează ce faci e greu.
Partea cu "trebuie sa cunosti pe cineva" nu reprezintă momentan un target pentru mine. Consider ca cel mai important e sa intri si de aici încerci sa muncești pentru ceea ce vrei.

| SimonaSimona01 a răspuns:

Buna.Esti in clasa a 10 e bine sa te gandesti de pe acum ce vrei sa faci in viitor.Asa eram si eu.Crede-ma pana vei ajunge sa intri la facultatea se vor schimba multe, iar facultatea de arhitectura ca sa ei masterul e foarte greu. Cunosc pe cineva care se chinuie de 3 ani si nu reuseste si trebuie sa cunosteti pe cineva ca sa ai un viitor pe acest domeniu. Baftaaa :*

| Annnnnie a răspuns:

Nu dețin foarte multe informații, dar o să încerc să te ajut. În primul rând, e foarte bine că te-ai gândit de acum cam ce dorești să faci pe viitor. Îți trebuie totuși mai multe informații ca să alegi corect și acestea le poți căpăta de pe internet, de pe site-ul facultății dorite, de la actualii studenți la arhitectură (pe care îi găsești ușor pe facebook) și de la profesorii tăi. Aici găsești rezultatele admiterii: www.uauim.ro/admitere/rezultate/
Colegii mei din liceu făceau pregătire in București cu un profesor și i-a ajutat foarte mult. Poti incerca si tu, dacă dorești să cunoști și altă perspectivă in domeniul tău și dacă poți financiar.
Mult spor și să te informezi cât mai bine!