| eul_5931 a întrebat:

Buna TPU si cred ca am niste probleme. sau ma rog presupuse probleme.in urmatoarele luni voi implini 18 ani si nu stiu ce vreau sa fac pe viitor.Practic volei de performanta 7 ani de zile. pana acum cateva luni vroiam sa urmez calea asta dar sunt niste probleme cu echipa in fine nu asta conteaza... dar acum nu ma mai satisface. nu vreau sa spun ca nu imi mai place sportul dar nu imi place echipa.Cred ca am mai multe calitati dar nu stiu cum sa le dezvolt. imi place grafica de tot felul. publicitara design etc. imi place sa lucrez in photoshop, corel, sony vegas si altele. imi place partea de it in general foarte mult. imi plac pc-urile sa fac aproape orice la ele.stiu multe date de tehnica etc. imi place partea de marketing, advertising, publicitate si dezvoltare.imi place fotografia etc.si mai sunt...problema mea este ca nu stiu ce sa aleg. sa fac. sau sa gasesc de folos si sa urmez o facultate.2)De ceva timp pierd aproape toata ziua la calculator si pur si simplu nu fac nimic. vreau sa ies cu prietenii dar nu stiu cum nu prea comunic cu ei.depinde.nu am avut nici o prietena pana acum si momentan imi place de o fata dar nu stiu ce sa ii zic pentru ca sunt timid si ma opresc brusc cand vorbesc ceva, as vrea sa ies cu ea dar nu am subiecte de comunicare pur si simplu nu stiu ce sa fac. sa ies afara sa scap de calculator. imi vine sa il sparg. dar totusi ma aatrage pentru ca imi place sa fac si anumite lucruri folositoare pe el in special pentru fotografii editare si grafica. dati-mi un ssfat ce sa fac ce sa aleg. ca nu am nici o idee

3 răspunsuri:
| Unffox a răspuns:

Te macini prea mult. Timpul le rezolva pe toate. Ce te agiti atat?

Fa-le pe toate, nu te opri. Ai o viata lunga si ai timp de toate. Poti sa te bucuri de toate talentele tale. Incearca sa iei legatura cu niste firme si arata-le niste idei, poate capeti ceva bani si te apreciaza cineva. Sunt multe concursuri unde poti participa si de ce nu, chiar castiga, si te alegi cu ceva. Ia-ti cateva proiecte mai serioase si concentreazate pe ele. Eventual cere sfatul profesorilor tai, ei te stiu mai bine si stiu de ce esti capabil.

Cat despre partea cu fata, las-o mai moale. Nu te agita pentru o fata daca esti timid. Va veni una potrivita pentru tine care te va aborda ea ^^

| eul_5931 explică:

Chiar nu stiu ce am. si e ciudat. pot sa vorbesc cu colegele de clasa despre aproape orice. sa dau sfaturii multi vin la mine si se descarca. dar cand vine vorba de mine ma opresc brusc. chiar daca pe altii pot sa ii ajut nu stiu ce am...

| eul_5931 explică:

Alte sfaturi?straight face