| everythingwillbeokayx3 a întrebat:

Buna,TPU.sper sa isi faca timp vreo persoana sa citeasca tot ce voi scrie.
Nu imi mai gasesc locul.pur si simplu totul s-a schimbat foarte mult de cat am intrat la gimnaziu.In clasa a cincea eram cuminte,invatam bine,dar am cunoscut o fata mai mare cu un an care a urmat sa-mi fie cea mai buna prietena. ceea ce nu stiam despre ea este ca era o persoana josnica si era considerata panarama scolii.mi-a fost ca o sora mai mare, dar din cauza ei si din cauza anturajului ei prost.am luat-o pe "aratura", ca sa spun asa.
La inceputul clasei a sasea s-a schimbat totul.Incepusem sa nu mai invat,luam chiar si note de 5, dar totusi eram indiferenta.am facut multr consilieri psihologice pentru ca simteam ca m-am schimbam in rau.dar din pacate nu am primit niciun raspuns concret sau asa ceva,ca sa inteleg si eu de ce m-am schimbat asa de mult.
Nu am putere sa invat la matematica cum sa aplic unele teorii.Fac pregatire la matematica cu o baba enervanta, dar totusi am luat 9 in teza anul trecut cu ce am invatat de la ea. faza e ca ma demoralizeaza foarte tare.am zile mai putin bune,in care merg la ea la pregatire si pr si simplu nu ma pot concentra,si imi spune"eunii propun sa te muti la scoala la tara,trebuie sa mai fie si o tamp;;; ita ca tine care sa stea la coada vacii","esti proasta","tamp*to", si chestii de genul asta.este enervanta si ma face sa ma simt ca ultima proasta de pe pamant.daca nu ma descurc la matematica asa cum vrea ea,asta nu inseamna ca trebuie sa ma mut la scoala la tara,nu? Si cu ce drept imi spune ea mie toate vorbele alea urate? De parca nu as avea suflet.
M-am schimbat prea mult in rau in ultima vreme. vreau sa ma ajutati,sa imi spuneti cum sa imi mares capacitatea de a invata,cum sa reusesc sa aplic mai usor exercitiile la matematica,cum sa fiu un elev model(am fumati in toaleta scolii,de nervi,nu stiu ce ma apucase,in sa spun ca pana atunci nu mai pusesem niciodata gura pe tigara si nici nu am mai pus-o de atunci),cum sa imi fac mai multi prieteni si cum sa reusesc sa imi fac parintii mandri de mine,
Va rog,ajutati-ma, caci nu stiu ce mi se intampla.am 13 ani,fara jigniri si alte chestii,sunt o persoana ca oricare alta si am sentimente, deci nu va repeziti sa spuneti ca sunt prea mica [,] ca sa gandesc asa sau chestii de genu.Mersi anticipat!

1 răspuns:
| IoanaGeorgiana15 a răspuns:

In legatura cu pregatirea la matematica, de ce nu le spui parintilor tai ca nu iti place profesoara si sa faci cu altcineva? Incearca sa nu mai gandesti negativ, vei vedea ca daca te concentrezi pe invatat vei reusi, mai ales ca din cate spui tu te descurci destul de bine la scoala. Incerca sa iei totul de la capat, poti incepe sa te axezi mai mult pe scoala si sa incepi sa iti faci cativa prieteni, nu e nici o problema daca nu te intelegi cu toata lumea dintr-o data, poti sa vorbesti cu 2-3 persoane. Daca vei fi comunicativa si deschisa cu ceilalti o sa vezi ca iti vei face din ce in ce mai multi prieteni!