| Eunbyol11 a întrebat:

Cum pot să învăț mai repede la matematică? Nu reușesc să învăț mai ales la matematică. Nici nu înțeleg foarte bine din clasă.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Matematica trebuie inteleasa parcurgand toate lectiile!
Daca lasi o lectie neinteleasa, atunci nici restul nu prea le vei intelege!
Cauta o culegere de matematica si fa toate exercitiile din ea!
Daca esti in clasele 5-8, atunci iti recomand culegerea de probleme "Gheba". O poti gasi si descarca usor de pe internet.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Decât să memorezi formulele este de preferat să înțelegi cum se ajunge la ele - cum se demonstrează.

| Violleta2022 a răspuns:

"Mai repede" nu se poate invata la matematica, fiindca matematica se invata cu pixul pe hartie in timp, incet-incet, rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme zilnic!

Pune mana serios si lucreaza acasa, rezvoland intr-una, ceea ce se preda in clasa, fiindca numai asa se invata la matematica.

| sierra1 a răspuns:

In ce clasă e domnia ta?

| SingleForOne a răspuns:

Nu trebuie să înveți mecanic sau în mod direct. Cel mai bine este să înveți logic fiecare termen și ecuație, și aplicabilitatea acestora. Învățatul logic ține mai mult de personalitate, și de stilul de învățare, ceea ce înseamnă că ar trebui să ai abilități de gândire, nu neapărat să rezolvi ecuații. De recomandat este să ai un prieten sau un profesor aproape să-ți explice mai ușor logica acestor lucruri, și să-ți fie alături să faci aplicații.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ia-o cu rabdare. Incearca sa inveti logic. Sa rezolvi probleme usoare si incetul cu incetul sa treci la cele cu un nivel mai ridicat. Poate te ajuta si Youtube. Stiu ca sunt unii care chiar explica bine acolo. Bafta si fara stres!

| Remidet123 a răspuns:

Sublineaza ce nu intelegi si repeta, daca nu intelegi nimic cauta lectia pe net.Ai 2 variante ori iti lasi castile in urechi si asculti lectia pana dimineata ori o asculti si notezi ce intelegi ce nu dai videoul pe,, retry"sau pe rom. Inca odata? Mult succes la test sau daca te asculta bafta. Pa✋✋