| Lucylucia45 a întrebat:

Stiu ca aici nu se pun intrebari despre lectiile de acasa de la scoala..insa va rog eu mult ce-i care inteleg chimia sa ma ajute (sunt clasa 7-a). „De calculat masa a 10 formule chimice". In clasa am facut un exemplu: Mr (O2)=16 inmultit cu 2= 32, spuneti-mi si mie va rog cum au facut asta si va rog mult nu-mi stergeti intrebarea, pentru ca am nevoie de ajutorul vostru sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atenta: pentru O2 cauti masa atomica a oxigenului care este 16 si inmultesti cu cate molecule sunt adica 2.
Daca de exemplu ai ceva mai complicat gen Al2O3 va fi masa atomica a aluminului inmultit cu 2+ mata atomica a oxigenului inmultit cu 3. Masele atomice le poti cauta si pe net sau in tabelul periodic

| Lucylucia45 explică (pentru anonim_4396):

Mersi din suflet! Insa poti sa imi mai dai asa vreo 2 exemple si eu o sa ma orientez dupa ele... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lucylucia45):

Spre exemplu Na2= masa atomica Na inmultit cu 2= 23*2=46
NaCl= masa atomica Na+masa atomica Clor=23+35=58

| Lucylucia45 explică (pentru anonim_4396):

Mersi dar de unde stiu cate molecule are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lucylucia45):

Indicele de langa litera respectiva iti indica numarul de molecule. Daca ai O2 indicele este 2 deci sunt 2 molecule. Daca ai simplu Cl indicele e practic 1

| Lucylucia45 explică (pentru anonim_4396):

Pai de exemplu ma uit la SI, care sunt indicele ca la sfarsitul manualului nu arata

| Lucylucia45 explică (pentru anonim_4396):

Te rog mult raspunde-mi sad

7 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Pe viitor pune intrebarile legate de scoala pe site-ul Brainly.ro
E site-ul special pentru intrebari de școală și primesti mai repede raspunsurile
Multă baftă!