| Iulianaaaaa1 a întrebat:

Stiu ca e prea devreme sa intreb asta, dar. Sunt in clasa a8-a. Liceul la care vreau sa merg organizeaza balul bobocilor in fiecare an in intervalul 12-15 octombrie. Iar eu sunt la ciclu tot intervalul 10-16. Chiar vreau sa particip, imi doresc asta de mult timp, iar menstruatia reprezinta o adevarata piedica pentru mine. Pot face ceva? Sau pot amana menstruatia sau ceva? Tinand cont si de varsta pe care o am.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti folosi niste OB-uri mini special create pentru fete virgine. Folosirea lor iti asigura mai multe ore de siguranta totala. Recomand folosirea tampoanelor OB din toate punctele de vedere: sunt igienice, nu te deranjeaza, nu simti/dispare impresia ca ai purta "pampersi" cum se poate intampla in cazul folosirii absorbantelor, practic nici nu vei simti ca esti la menstruatie. Pornirea, impiedicarea sau amanarea menstruatiei nu poate fi influentata sau realizata deoarece este de natura hormonala. Multa sanatate si distractie placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu ai de unde să știi în ce perioadă vei fi anul viitor pe ciclu. nu e o dată fixă în fiecare lună, deci nu-ți mai face griji de pe acum.

| Happy4you a răspuns:

Buna! De obicei oamenii se complica, asa cum faci si tu in momentul de fata, nu stii cum sa iti amani menstruatia... decat sa faci asta, care ar putea avea niste consecinte, mai degraba abordezi ceva mai simplu.
Banuiesc ca tu esti stresata din cauza ca vei purta rochie sau ceva de genul. Ei bine poti purta o salopeta INCHISA LA CULOARE (in caz de accidente)! Sau poti purta pantaloni office, camasa, pantofi cu toc, eventual accesorizezi cu sacou, lant, palarie sau orice altceva.Mai ales ca vei arata mai interesant asa, decat o cu rochie...
Aminteste-ti, gandeste simplist! Succes! :*