| badboy50087 a întrebat:

Sunt clasa a 10a la mate-info. dar, nu sunt sigur ca o sa optez pentru o facultate tot cu profil real. In orice caz, v-as ruga sa imi spuneti la ce facultati mai importante nu se pune nici bacu nici media din liceu. Funda ca de obicei...big grin

4 răspunsuri:
| aisha01eu a răspuns:

Trebuie sa te gandesti foarte bine. Automatica si Calculatoarele, Electronica si chiar Facultatea de Inginerie in Limbi Straine sunt dificile (sunt studenta acolo si este destul de greu). Se face scoala, asta iti pot spune clar, ai proiecte, oportunitati de plecat cu Erasmus, laboratoare frumoase, posibilitate de a participa la concursuri, de a interactiona cu diversi oameni din IT etc. Se intra cu examen la fizica si matematica, dar este relativ usor, conteaza si media din liceu dar in procent destul de mic. Sunt 4 ani grei, dar dupa aceea, se spune ca nu ai probleme cu serviciul (daca inveti si esti pasionat, in domeniul IT o sa-ti gasesti intotdeauna de munca). Mult succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei pe la polithenica se da examen de admitere, la Automatica si Calculatoare spre exemplu, dar daca asta e modul il care iti alegi facultatea mai bine nu o mai fa, ca o faci degeaba

| badboy50087 explică (pentru suntserios):

Nu ma intelege gresit. Eu vreau doar sa ma informez, ca de invatat invat bine nu-i problema.

| suntserios a răspuns (pentru badboy50087):

Nu a zis nimeni ca nu inveti bine, ti am zis doar ca nu e bun criteriu dupa care iti alegi facultatea. O alegi ca asta vrei sa faci pe viitor si ca iti place, nu mai conteaza cum se intra cu examen sau dosar.