| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a, profil uman. Nu știu la ce obiect sa dau BAC-ul. Am de ales intre biologie, chimie, mate, geografie. Ma gandeam sa il aleg pe ala la biologie, doar ca pana acum nu prea am invatat incat sa tin minte ceva si o faceam doar pentru note. La chimie ma descurc destul de okay. La geografie si mate mi se pare prea dificil. Pe care sa-l aleg? As putea lua bacul daca invat singura pentru bio? Problema e ca nici nu știu ce sa invat, cu ce sa incep. E prea tarziu pentru mine sa incep acum sa invat tot?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum naiba dai bac la uman la biologie chimie sau mate? N-am mai auzit asa ceva.

| zurick a răspuns (pentru Adry05):

Asta pentru ca nu exista asa ceva. laughing

| zurick a răspuns:

Ca sa ma asigur ca stii macar la ce profil esti. Daca esti la stiinte sociale sau filologie esti la profil uman si NU dai bacul la mate, biologie sau chimie, ci la romana si istorie obligatoriu si proba la alegere dintre geografie /logica/filozofie/psihologie/logica/economie/sociologie.
Daca esti la profil real adica matematica-informatica sau stiinte ale naturii dai bacul la romana si matematica obligatoriu (M1 pentru mate-info si M2 pentru stiinte ale naturii ) si la alegere intre biologie/chimie/informatica/fizica.
La fizica este avantajos faptul ca dai doar din materia din clasele 9-10 cu mici adaugari in a 12-a,la chimie poti alege intre chimia organica sau cea anorganica, dar am auzit ca e incredibil de greu bacul, dar daca iti place, n-ai decat, iar la biologie ori din materia de 9-10 ori 11-12 si mai bine dai 11-12 pentru ca este mai usor.Ai timp destul pentru bacul la biologie.

| Adry05 a răspuns (pentru zurick):

Am crezut c-o fi vreunul din ala tip economic sau ceva, vreun profil mai special si nu stiu eu.

| zurick a răspuns (pentru Adry05):

E posibil si asta, doar ca profilul economic nu e nici real nici uman si confuzia ei ar fi fost si mai ciudata.

| Adry05 a răspuns (pentru zurick):

Da, e trist ca ea e a 11-a si nu stie nici macar pe ce tip de profil si la ce da bacul laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata, tu ce ai baut? Cum sa dai bac la asta la profil uman

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Nu, nu este! Aceeasi problema o aveam si eu! happy Fiind profil uman iti sugerez sa dai la geografie ( cele mai mai note acolo se iau ). Timp ai berechet! Eu am dat bacul la biologie( vegetala si animala ) si am inceput sa invat abia cu 3 luni inainte ...Totul a fost ok. Am luat 8. Acum depinde de ce facultate vrei sa urmezi : Daca optezi pentru o facultate tehnica incearca sa dai bacul la mate, chimie, daca nu... enjoy big grin. Multa bafta!

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Insa, am o dilema! La filiera umana nu poti da bacul la chimie, matematica laughing... Oricum, mult succes laughing