| mindyabusiness a întrebat:

sunt foarte confuza. La evaluarea nationala, clasa a 8-a, daca iau de exemplu nota 4 la matematica, dar 10 la romana, atunci o sa fiu respinsa la liceele la care m-am inscris? Conteaza daca iau la o materie sub 5?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Nu, nu o să fii respinsă, dar nici acceptată.
Dacă te înscrii la un liceu, pe un anumit profil, acolo există o medie de admitere. De exemplu la filologie cam peste tot este 8 și ceva sau 7 și ceva. Acolo sunt, nu știu, să zicem 28 de locuri. Uite cum se fac calculele: sunt o grămadă de copii care dau la filologie, da? Primii 28 de copii cu mediile cele mai mari care au dat la filologie intră acolo. Oricum, chiar dacă nu treci la mate, având în vedere că o să iei o notă bună la română și dacă ai media din 5-8 destul de mare e posibil să intrii foarte bine acolo unde vrei. Contează să ai media apropiată de media de admitere a profilului sau al liceului la care vrei să intrii. Poți să cauți pe net medii de admitere la liceul...pe profilul... și să calculezi cam cât ar fi media ta. Dacă nu știi să o calculezi o să găsești la sfârștitul sau la începutul unei cărți de evaluări naționale, sau, binențeles, pe net.
Baftă!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, conteaza doar sa ai media de admitere, adica media dintre notele de la examen si cea din 5-8, cat mai mare si mai apropiata de liceul si profilul la care vrei sa mergi.

| R0R0 a răspuns:

Nu o sa fii respinsa.Dar daca iei 4, scad sansele de a intra la liceul la care vrei.