| DSabb a întrebat:

Heii! happy Am o intrebare si anume: La Evaluarea Nationala de cls a 8 a sau capacitate cum i se mai spune... De exemplu trebuie obligatoriu sa ai nota peste 5? de ex : la mate ai 4 si la romana 8. Are ceva daca e sub cinci la o materie? Funda

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu are nimic, pentru ca nu e capacitate(unde trebuia musai 6) is teste nationale. Cand eram in generala baietii aveau doar 3, 4 si au trecut. La bac poti lua 5, dar media celor 3(materiile la care ai dat bacul) sa fie 6.

Numai bine!

| adelina69 a răspuns:

Nu conteza ce note ai pentru ca se face media dintre cele doua si apoi se aduna cu media de la clasele 5-8 si se imparte la 2 si asa ti se calculeaza media cu care ai sa intri la liceu ...multa bafta la examen...(si eu sunt tot in clasa a 8-a ..asa ca stiuce vorbesc )

| DSabb explică (pentru adelina69):

Multumesc :* Si tie mult noroc si eu am examenele acum si am foarte mari emotii pentru ca la mate sunt 0 o sa iua 1 din oficiiu. mai ales acum cu camerele de supraveghere nu poti face nimic... Asta e rau. In fine la romana ma descurc foarte bine si nu o sa fie probleme iar media din 5-8 porneste de la 9.60 si ajunge pana la 9.00 deci e destul de bine :X Ms mt inca odata
Pupici :* Bafta!