| Shadow110022 a întrebat:

Sunt la profilul filologie si as vrea sa ma transfer la științe ale naturii.Sunt diferențe de dat? Stiu ca transferul se face după sem 1 si se ia în calcul Media de admitere(fiind clasa IX) dar nu înțeleg ceva, Media ultimului intrat (cum scrie in regulament) adică Media respectivului pe semestrul 1 sau Media lui de admitere? Sunt confuz la faza asta, dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este media de admitere, cea cu care ai intrat in liceu, nu exista alta medie de admitere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transferurile din clasa a IX-a se ia in considerare media de admitere in liceu, media ta trebuie sa fie cel putin egala cu media de admitere a ultimului intrat la profilul unde vrei sa te transferi, in cazul tau stiinte ale naturii.
Se dau diferente la materiile obligatorii care s-au facut la stiintele naturii si tu nu le-ai facut la filologie. Nu se iau in considerare materiile optionale.

| Shadow110022 explică (pentru Ioandelasal):

Deci Media ulimului admis ce fel de medie e? De semestrul 1? Si eu de fapt vreau să plec de la filologie si sa ma duc la științe ale naturii

| Ioandelasal a răspuns (pentru Shadow110022):

Este media de admitere, cea cu care ai intrat in liceu, nu exista alta medie de admitere.

| Shadow110022 explică:

Deci Media ultimului admis ce fel de medie e? De semestrul 1?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Shadow110022):

Vad ca tu nu faci diferenta intre media de admitere (cea cu care ai intrat la liceu) si media de promovare (cu care se promoveaza o clasa). Media pe un semestru nu are nimic in comun cu media de admitere si nici cu media de promovare, este doar o medie care indica felul cum ai invatat intr-un semestru.