| KolG a întrebat:

Sunt un simplu baiat de 17 ani cu o relatie de 2 luni in care se simte foarte trist, disperat si depresiv. In primul rand pot sa zic ca aceasta fata mi-a dat peste cap orice lucru, adica nu prea imi pasa asa mult de prieteni, ma gandesc mereu la ea, nu stiu ce sa fac, cu toate astea ma simt foarte trist in aceasta relatie, de cand suntem impreuna ma tot gandesc ca o sa vina ziua in care trebuie sa o terminam, ma intreb mereu,, cand va fi? cum o sa raspund? cum o sa scap de acel sentiment?,,. Mereu ma gandesc la aceste lucruri. Nu ne-am zis niciodata,, te iubesc,, sau chestii de genul dar eu cred ca incep sa o iubesc ( nu am mai iubit o persoana in intregul sens al cuvantului).O alta problema ar fi ca noi nu iesim des, iesim doar in weekend. Imi zice ca ea nu poate sa iasa in timpul liceului ( nu stiu daca este o scuza sau se pregateste cu adevarat pentru liceu). Cand vorbim ca sa iesim imi da putin de inteles ca nu vrea sa iasa afara cu mine, uneori gaseste scuze ca are treaba in alta parte sau chestii de genul. DAR cand iesim afara simt ca fata vrea sa stea cu mine si poate ca, chiar ma iubeste. un exemplu: eram afara si aveam eu putina treaba la ora 5 si i-am zis ca la 5 plec. A trecut timpul si se face 5 fara 15. Si am zis: - mergem sa te duc? si ea zice : mai e pana la fix dar daca te grabesti hai. Am zis ok, mai stam, dupa se face fara 3 minute. Si ii zic, hai sa mergem. Si ea zice: mai sunt 3 minute pana la fix. De aici pot sa inteleg ca clar voia sa mai stea cu mine dar dupa cum am spus mai sus, prin msj imi da de inteles altceva. VA ROG AJUTATI MA, MA SIMT FOARTE DEPRESIV!

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Aveti o relatie plictisitoare care inevitabil se va incheia curand. Pur si simplu nu va potriviti.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu stiu dragul meu ...nu se presupune ca iubirea ar trebui sa te faca sa te simti fericit si entuziasmat ori de cate ori de gandesti la persoana iubita sau te intalnesti cu ea? Ori la tine se intampla invers de vreme ce esti trist, deprimat si anxios. Tu deja anticipezi ca va veti desparti. E drept ca si ea e rece si distanta si te face sa te indoiesti de multe lucruri. Se spune ca atragi ceea ce gandesti in cea mai mare parte a timpului si tu nu te gandesti decat la lucruri negative. Cine urmareste succesul nu se gandeste la esec tot timpul nu? Eu zic sa te detasezi de astfel de ganduri pe cat posibil si sa incerci sa ti canalizezi energia spre unele lucruri si activitati care iti fac placere. Pana la urma trebuie sa ai si tu viata ta. Ideea e ca trebuie sa fii mai entuziasmat cand faci anumite lucruri indiferent daca la momentul acela esti singur sau cu ea. Bucura te mai mult de acele clipe cand esti cu ea si nu te gandi la nimic altceva. Cheia fericirii e pana la urma in noi si n o s o gasim in locul x sau y.

| KolG explică (pentru HazelEyes77):

Imi poti da niste sfaturi te rog? Adica ce pot sa fac sa imi dau seama daca ea ma place sau sta cu mine doar ca sa fie?

| OviSimple a răspuns:

Frate, iti spun ca intre baieti ca na. nu ca am trecut prin asta dar a fost o persoana pe care am iubit-o in adevaratul sens al cuvantului. dar ea oricum nu era din Romania. si da in fine mai putin conteaza asta. acum problema ta... eu iti spun ca cel mai bun lucru ar fi sa discuti direct cu ea. si atunci vei intelege totul. Sper ca te-am ajuta frate.