| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Următoarea mea problemă este una care nu se prea discută în ţara noastră, însă sunt sigură că foarte mulţi adolescenţi, chiar şi adulţi, se confruntă cu aceasta. Am 18 ani şi de când eram mică m-am simţit atrasă de fete. Sigur, până pe la vârsta de 15 ani nu mi-am dat seama că eram diferită de celelalte fete din jurul meu deoarece ceea ce trăiam era (şi încă este) foarte normal pentru mine.
Problema mea e că, aşa cum spun americanii, sunt încă in the closet. Doar o singură persoană ştie că sunt lesbiană. Ideea e că este foarte stresant să ţii ascuns un lucru ca orientarea ta sexuală, sa nu poţi să vorbeşti despre asta, să nu poţi să fii tu însuţi şi să-i minţi pe cei din jur. Nu ştiu ce ar trebui să fac...să le spun tuturor despre orientarea mea sexuală şi să mă aştept ca cei din jurul meu să-mi adreseze tot felul de insulte....sau să continui să ţin lucrul acesta un secret şi să mă consum atât de mult pe zi ce trece?

Ţin să menţionez că nu am "devenit" gay peste noapte, nu eu mi-am dorit acest lucru şi nimic nu ar fi putut să mă facă să devin lesbiană. Părinţii mei sunt foarte okay, nu am fost agresată de niciun bărbat vreodată şi chiar nu am nimic cu persoanele de genul masculin, toţi amicii mei sunt băieţi.

Aştept răspunsuri cât mai serioase şi vă mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sfatul pe care ti-l pot da eu e sa incepi confesiunile fata de persoane apropiate, pe care le cunosti. Nu trebuie sa pui afise pe stalp, ca sa stie lumea cum simti. Orientarea sexuala e un subiect intim, mai tabu in Romania decat in alte parti. Cat despre parinti, lasa-i sa descopere din mers, de la sine, ca atractia ta e pentru fete, si nu pentru baieti. Uneori nu e nevoie de cuvinte pentru a exprima ceva si mai bine le sugerezi discret, prin modul tau de a fi. Trebuie sa-si dea seama pana la urma si, daca vor dori sa discute despre subiect, cauta acel moment in care vor fi dispusi sa te asculte (evita sa faci confesiuni la nervi, la scandal, caci asta nu duce nicaieri). Cat despre apropiati, s-ar putea sa ai supriza sa te placa mai mult, sa nu te considere o ciudata (asa cum se intampla deseori la noi) si, prin astfel de confesiuni, legaturile voastre sa fie mult mai puternice. In exterior, fata de lumea din jur, te sfatuiesc sa fii in continuare discreta. Ce se intampla in spatiul tau intim nu priveste pe nimeni, iar comentariile oricum se nasc, caci gura lumii n-o astupa nici pamantul. Fii tu insati si traieste-ti viata!

7 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine de orientarea ta sexuala. Daca asta simti, nu poti sa comanzi inimii. Insa lumea este foarte rea, critica chiar la prima greseala, iar daca nu vrei sa-ti auzi vorbe urate pe la spate poate ar trebui sa tii pentru tine in continuare ca nu te-ar avantaja cu nimic daca cineva ti-ar descoperi secretul. E suficient ca stii tu si ca te accepti asa si ca nu ai incercat sa te schimbi.

| UserulAnonim a răspuns:

Eu, personal, NU cred că ar trebui ca toată lumea să afle simultan treaba asta, fiindcă ar rămâne şocaţi. Mai întâi încearcă să le explici părinţilor, apoi prietenilor apropiaţi.
Abia după, dacă tu simţi nevoia asta, dacă vrei să nu mai trăieşti o minciună, ar trebui să faci pasul acesta uriaş.
Ţine minte dacă alegi să le spui tuturor, asumă-ţi dinainte consecinţele şi faptul că ai putea pierde câţiva prieteni.
Oricum eu te înţeleg şi te susţin.
Multă baftă!

| amage a răspuns (pentru UserulAnonim):

Mulţumesc foarte mult! O să am în vedere în vedere sfatul tău happy

| silvia2ooo a răspuns:

Heiiii! Suntem in UE,ai dreptul de ati exprima oprinia si drepturile! Ce conteaza ca-ti plac fetele? Pana la urma esti tu. Ar trebuii sa se adopte si in Romania legea care sa va permita sa va exprimati opinia fara a fi judecati.
Draga mea, du-te si spune-le tuturor despre ceea ce simti tu despre fete, la inceput o sa fie greu pentru ca unele "prietene" o sa se indeparteze de tine, dar macar nu o sa dai intr-o depresie sau alte prostii. Poate o sa te apropii mai mult de un baiat si o sa ajungi sa fi bisexuala, dar nu-ti pierde speranta. Pupicii. Ai grija de tine

| amage a răspuns (pentru silvia2ooo):

Mulţumesc mult!

| BiancaFGM a răspuns:

Wow tongue

| amage a răspuns (pentru BiancaFGM):

Şi asta ar trebui să însemne...ce anume? (: