| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună TPU, vin cu o nouă întrebare. Va rog frumos să nu râdeți.
Sunt clasa a 9-a și am in clasa un coleg foarte foarte arogant.
El se considera a fi cel suprem în clasă și noi restul inferiori lui.
Spre exemplu azi, a început cu o colega. A prins-o de par si a tras-o prin toată clasa, ea a început să plângă și el i-a dat o palmă. Pe urmă începe cu colega lui de banca. O împinge cu scaun cu tot Și ea a căzut de la perete până pe rândul din mijloc. Pe urmă începe cu mine. A început să mă înjure fără să îi spun nimic. Si tot ma bătea peste ceafă în timp ce mă înjura. Atunci m-am enervat atât de tare încât l-am prin de mana si l-am strâns de încheietura destul de tare dar fără să îl rănesc. Si atunci i-am spus pe un ton destul de nervos că dacă o singură dată mă mai înjură și dacă mai îmi dă palme peste ceafă îi rup mâna cu care dă. Atunci s-a speriat un pic și m-a lasat in pace. Dar tot s-a luat de restul.
Apoi i-am spus frumos că dacă îi spun la dirigu ce face o să aibă mari probleme.
Va rog să îmi dați niște sfaturi să îl fac să se oprească.
Si spuneti-mi dacă am procedat corect ca l-am speriat.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai procedat bine. Dar trebuie spus și la dirig,

| Mosotti a răspuns:

Da-i bataie, e f simplu, ce barbat esti tu? Stati ca fraierii si nu faceti nimic o clasa intreaga? Hai ca m-ai facut sa rad.
Infige-te in el serios, lasa-l pe dirigu ca pe ala il doar in pix.
Nu voiam sa raspund, dar nu m-am putut abtine sincer.

Sau dati bataie, mai multi, si se va opri.
Sau hai, zi lu dirigu dar filmeaza sa ai dovezi, discret cand se ia de altii.

Se ia ca sunteti pampalai toti. Dar ma si mir tu ca baiat sa intrebi ce sa faci, cand rezolvarea sta in mainile tale pana la urma.

| anonim3247 a răspuns:

Ai făcut bine cum ai reacționat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, din cate spui, acest coleg este un bully. Vrea sa atraga atentia prin felul cum se comporta. Manifesta violenta fata de fete caci le considera vulnerabile, neputand sa-si manifeste altfel puterea.
Consider ca ai facut bine ca l-ai speriat putin, mai ales ca ai facut-o intr-un mod soft, nu l-ai lovit, nu l-ai injurat. Totusi, daca incidentele de genul mai continua, uniti-va toti din clasa si reclamati-l la diriginte.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, îmi pare rău să aud asta, bullyngul este cel mai frecvent, indiferent de cat de multe proiecte se vor face mereu o sa apară acești "indivizi" care nu pot sa discute normal ci sa folosească violenta. ( fizica și verbala) ca atât ii duce capul.
Comunicați cu profesorii, de preferat cu dirigintele, directorul/ directoarea pentru a se lua masuri, de preferat sa ajungă într o discuție la consiliul profesoral unde sa se pedepsească cu scăderea notei la purtare și poate și cu exmatricularea( oricum viitorului lui o sa fie praf dacă ajunge la note sub 10 cel puțin la purtare)
+ discutați cu părinții( lui și ai voștri) și da, dacă vede ca nu pățește nimic, o sa continuue.