| Cesper96 a întrebat:

Vreau sa va faceti putin timp si sa imi cititi acest text sa imi spuneti ce parere aveti. Imi cer scuze pentru greselile de punctuatie si cratime. Jhon este un personaj pe care il cunosc foarte bine si am scris pe scurt despre el!
"Este ora 2:46 si m-am gandit sa dau viata unui personaj care m-ar caracteriza mai mult sau mai putin.Este vorba despre Jhon, un tanar care a suferit foarte mult din cauza sortii sale.
Jhon este un personaj care ar trebui sa inspire cel mai mult baietii care sunt nascuti intre anii 90'-2000.
Un tanar nascut intr-o comuna mai modesta acum 21 de ani cand nu toata lumea era inghesuita de tablete, telefoane, smartphone-uri si restul tehnologiei care a inceput sa domine printr-e viata celor "cruzi"(Referire la copii sub 10 ani).
El de cand s-a nascut a inceput cu stangul,mama s-a din pacate nu ii dadea foarte multa atentie,el era ca si un scut in fata tatalui sau pentru ca mama s-a sa se apere de cel care i-a dat viata, chiar daca in mare parte era vina ei.
Jhon in anul 2000, cu mult drag si caldura a primit in viata lui cel mai frumos cadou, o surioara.
Dar nu pentru mult timp viata lui a avut sa se schimbe, in anul 2002 Jhon a fost cu mama sa la ea la serviciu,acolo ea a intalnit un Barbat care el nu il mai vazuse,la un moment dat ea intoarce privirea catre el si ii spune : "Ce fac eu acum,sa nu ii spui lui tactu", el fiind un copil, avand doar 6 anisori a dat din cap si a spus ca nu v-a spune nimanui. Atunci cei doi s-au sarutat nebuneste in fata acelui copil care nu s-a gandit ca v-a ramane in subconstientul lui toata viata acea imagine.
Ajungand acasa,Jhon fiind copil nu a stat nici o secunda pe ganduri,a mers la tatal sau si i-a spus ca mama lui s-a sarutat cu un barbat pe care nu il cunostea, atunci a inceput un scandal imens in care ea il facea pe Jhon un mincinos, dar totusi nu il vad pe Jhon la varsta de 6 ani mintind-u-si tatal ca si-a vazut propria mama sarutand-u-se cu un alt barbat.
Acea seara a trecut foarte greu pentru Jhon, stiind ce a vazut si realizand la varsta de 6 ani ca mama s-a tocmai l-a pacalit pe tatal sau.
La scurt timp,Jhon voia sa mearga din nou cu mama sa la ea la munca,insa de aceasta data s-a intamplat in cu totul si cu totul alt mod,ea s-a enervat foarte tare pe el,a inceput sa il loveasca,el a fugit,s-a ascuns,ea la gasit si l-a lovit cu tot ce a prins la mana,asta ca fiind pentru ultima data.
A plecat cu acel barbat care Jhon ii spuse-se inainte cu cateva zile/saptamani. Nimeni nu a banuit asta timp de o saptamana,se gandeau ca poate s-a intamplat vreo problema. Atunci neavand toti telefoane,ei faceau parte din aceea care nu aveau,nu au stiut cum sa o gaseasca.
Dupa o saptamana de asteptat,tatal lui Jhon a mers la locul de munca al sotiei lui,acolo intalnind o colega de munca tatal a intrebat daca a vazut-o,ea a raspuns ca nu. Pana la urma a ales sa mearga direct in biroul sefului unde urma sa fie socat,ajungand acolo si punand-ui intrebarea,el i-a raspuns ca ea a plecat cu sotul si cu copiii in vacanta. Tatal lui Jhon a simtit ca o ia razna,ca nu este adevarat,a fost cel mai mare soc din viata lui.
Ajungand acasa,Jhon fiind doar un copil,totusi a perceput siuatia,iar de atunci viata sa a crescut la un alt nivel,tatal sau se apucase de alcool iar el traia numai cu bunicii din partea tatalui sau.
Jhon ne avand toate posibilitatie nici morale,nici financiare, nimic, era un baiat gol la varsta de 7 ani a inceput sa isi caute anturaj cu cei ce aveau sa ii ofere o alta viata, o viata care il ajuta sa iasa din acea postura de copil care nu avea nimic. S-a uitat in jur, a observat cum sta treaba si la 7 ani si jumatate a tras primul fum de tigara,i s-a parut ceva splendid,parea ca toti "prietenii" care erau mai mari ca el il priveau ca unul de al lor,asa a inceput si prima gura de alcool.
Ne pasandui nimanui de el,decat bunicilor care ii pacaleau de fiecare data ca avea in credere in el,a inceput sa fie plecat noptile de acasa, sa nu mai asculte, devenise un copil rebel. La varsta de 10 ani,Jhon deja incepuse sa faca cumva sa aiba loc unde au si cei mari,de exemplu la discoteca a inceput sa se imprieteneasca cu cei de acolo,a indurat multe,a spalat mult timp pe jos si pahare,a vopsit garduri, multi il imbatau si readeau de el, fiind doar un copil de 10 ani.
la varsta de 12 ani avea sa fie aproape pentru prima data in coma alcoolica, tatal sau deja devenise dependent de alcool nu mai ii spunea nimic nu ii mai pasa de el. La varsta de 14 ani, Jhon trebuia sa termine clasa a 8-a dar nu a fost asa, el a avut din partea a 2-3 prieteni nevoile pe care trebuia sa i le ofere familia. Nu mergea la scoala,tot anul a stat prin Orase,ajungand tarziu acasa tatal sau nu il intreba niciodata unde a fost sau de unde vine,ce lectii are,ce a facut la scoala, bunicii il intrebau dar ei nestiind "carte" ii pacaleau usor, asa a ramas repetent in clasa a 8-a si a suferit foarte mult la sfarsit. Din fericire Jhon a inteles unde a gresit, chiar daca nu in totalitate dar in cel de al 2-lea an de clasa a8-a nu a mai facut prostii, si-a vazut de scoala si asa a terminat si cu bune si cu rele. Ajungand in clasa a 9-a deja el se mai maturizase,fiind cel mai mare din clasa, el cu inca un coleg au decis sa se puna amandoi in banca, nu voiau sa para fraieri asa ca din a 3-a zi au inceput sa sara geamul de la ore,sa se certe cu profesorii,nu se mai intelegea nimeni cu el. Tot pe la aceasta varsta tatal sau incepuse sa il vada ca pe un nimic,incepuse sa il injure mai rau decat injura un animal, sa ii reproseze ca el munceste si creste familia, chiar daca el tot ce muncea ii dadea pe bautura si pe tigari. A reusit sa treaca pana in clasa a 12-a cu bune si cu rele. Pana atunci el voia sa se lase odata de scoala pentru a-si ajuta familia si pe el insusi. Vedea la toti ceilalti copii ca au cu ce sa se incalte,sa se imbrace, aveau bani la ei, el trebuia sa depinda de unul si de altul. Bunica lui l-a incurajat si din respectul sau fata de ea a continuat scoala si a terminat cele 12 clase dar totusi punand-u-si in minte ca nu vrea sa ia bac-ul pentru ca nu poate continua la facultate si este o pierdere de timp pentru a invata pentru asta. Alegea sa mearga la munca cu ziua pentru a avea bani de buzunar si pentru a-si bucura bunicii cu 2 paini pe care le cumpara si o mana de fructe,era ceva splendid pentru el, deja se vedea stalpul familiei. Insa nu era foarte bine pus, el inca de la varsta de 17 ani a inceput sa o ia cu alcool-ul,mergea la petreceri neinvitat,adormea peste tot cand se imbata,lumea nu il ajuta,din contra,radea de el,il pozau si puneau pe tot felul de site-uri de socializare, el ne stiind ca lumea este individuala, fiecare pentru el. La varsta de 19 ani,bunicul sau a decedat,a fost o pierdere imensa cat si materiala si emotionala,pentru ca el avea o pensie destul de mare din care plateau foarte multe facilitati. El se atasase foarte mult de el,se iubeau nespus de mult, dar Dumnezeu nu a fost de parere cu el asa ca l-a luat sus. De atunci el incepuse sa se schimbe, si-a luat locul de munca unde lucreaza si acum dar totusi nu incetase cu alcool-ul. La varsta de 20 de ani a observat sa vada ca viata nu este asa cum pare,oamenii nu sunt ceea ce par a fi si ca el nu a avut parte de o copilarie pe care multi dintr-e cei de varsta lui au avut-o.
Tata-l sau s-a afundat mai mult in bautura,deje devenise un obicei de al injura si batjocorii si scuipa. Sa nu mai spun de saraca bunica lui (mama tatalui sau) care era supusa la cuvinte foarte grele fata de propriul sau fiu. Dar Jhon a fost cu capul pe umeri, si-a pus "ochelarii" si a inceput sa vada unde a gresit cel mai mult, cum sta treaba cu acei prieteni care il batjocoreau si a inceput sa citeasca dupa ce a implinit varsta de 21 de ani,acum el incepe din ce in ce mai mult sa se indrepte,neputand sterge amintirile urate pe care el mi le-a spus pentru a le impartasii cu voi.
Aceasta este o poveste mai pe scurt despre un copil care a fost chinuit de mic si a invatat multe,nu a apelat la gesturi extreme,niciodata nu s-a gandit sa faca ceva care sa regrete familia s-a. Asta va doresc si voua celor care sunteti in situatia lui,uitati-va in spate nu faceti aceleasi greseli,mergeti cu capul sus peste tot,trecutul nu trebuie sa iti faca rau,trecutul trebuie sa te invete despre greselile pe care sa nu le faci in viitor.
! Fi-ti oameni buni,ajutati-va aproapele,prietenii si ceilalti care sunt la suferinta,nu oferindu-le alcool sau ceva care le fac rau,deschidele viitorul,fi un exemplu pentru ei,chiar daca tu ai,ajuta,gresesti,cereti scuze, fi un exemplu nu ca toata lumea!
TOATA LUMEA POATE FACE RAU, INSA BINE PUTINI!"

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce menire are acest text, dar este scris cu extrem de multe greseli gramaticale, fara sa mai mentionez prezenta cratimei acolo unde nu-si are locul niciodata.
Un exemplu banal iti dau acum, luat din frazele tale de mai sus" familia s-a" - niciodata nu se scrie in forma asta, corect fiind "familia sa"
Forma de "s-a" este folosita pentru verbe: s-a dus, s-a miscat, s-a plimbat samd.
Daca vrei sa te apuci de scris povesti, este bine sa pui mana serios pe limba romana si sa o studiezi temeinic, pentru ca, faci greseli imense, ori asta se invata la ciclul primar.

| Cesper96 explică (pentru Violleta2022):

Nu este o poveste, este oglinda vieții mele într-un personaj. Și Mulțumesc pentru ca mi-ai spus, nu numai dacă scriu povesti mă apuc de citit mult mai frecvent pentru a ști sa scriu cât mai corect!