| Patry_8214 a întrebat:

:* Voua va place sa dormiti?:S Eu seara adorm cam greu.Si dorm pana a 2a zi la 11.straight face Cum pot scapa de acest prost obicei? Sunt unii care dorm toata ziua si toata noaptea.laughing Voi cum sunteti?puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

Da, cunosc sentimentul, şi eu adorm foarte greu.
Încearcă să te trezeşti câteva zile la rând la 6-7, ştiu că e greu la început. Când sună ceasul,ridică-te din pat imediat,fă un duş,găseşte-ţi o ocupaţie pentru toată ziua,nu sta deloc în pat. Apoi,seara, pe la 10, fă un duş, bea nişte lapte/ceai călduţ şi încearcă să dormi, dar trezeşte-te din nou la 6-7 dimineaţa. O să vezi că în maxim două săptămâni o să îţi reglezi programul.
Baftă şi numai bine!

| louise a răspuns:

Stii cum scapi, foarte simplu, sa zicem diseara adormi cum poti tu tarziu, si pui ceasul sa sune la ora 7-8 iti va fi extra greu sa te scoli dar daca vrei sa scapi de obicei SCOALA-TE. Si incearca sa nu dormi dupa amiaza si ai sa vezi ca pe la ora 22:00 - 23:00 daca nu mai devreme o sa mori de somn si o sa dormi iar a doua zi, avad in vedere ca te-ai culcat devreme te vei scula devreme>:d

| Dina a răspuns:

Salut,da am observat si eu ca daca ma culc tirziu jumate de noapte nu pot dormi, si ziua ma scol la 11:00 sau 12:00, si am incercat sa ma culc mai devreme, adica pe la 22:00 si am observat ca dorm bine si dimineata ma scol devreme.Pot fi mai multe motive de la care nu poti dormi:esti supraobosit(a), te culci tirziu etc.Am auzit ca inainte de somn, ca sa dormi mai bine trebuie sa maninci ciocolata, ori un mar ori sa bei un pahar cu lapte sau un ciai cu lamiie.

| Roxana6277 a răspuns:

Pai te ajuta daca bei un pahar de laspte cald inainte de culcare. Eu cand nu pot sa adorm imi derulez imi minte replicile filmului Twilight ( il ador l-am vazut de zeci de ori) si nici nu apuc sa ajung la actiunea filmului ca adorm... Gandeste-te la ceva care-ti place ff mult si o sa adormi. Sincer in ultima perioada n-am avut cum sa dorm toata ziua si toata noaptea pentru ca am gasit o carte horror fenomenala si stau noaptea sa o citesc happy )))))) big grin.

| MuresanVlad a răspuns:

Dormitul nu este o placerelaughing Dormitul este o nevoie! Tin sa iti spun faptul ca intre 10-12 PM, este timpul numit "somnul de frumusete"-ain acest timp, oasele si cartilajele iti crsc, ceea ce este foarte important pentru crestere! Eu, de obicei, ma culc, in timpul scolii pe la 9-10, iar acum, in vacanta, pe la 10-11. Poti scapa de chestia asta prin a citi o carte de fiecare data inainte sa citesti. Te asigur ca la un moment dat, capul iti va cadea, si vei adormi. Chestia cu numaratul in gand de la 1-100 nu situ daca functioneaza, dar la mine sigur nu(am incercat). Ia o carte, bea un ceai fierbinte, fa un dus inainte de a merge in pat, si sigur vei adormi mai repede!

| bdn23 a răspuns:

Inainte de a te culca, bea un pahar de lapte. Stimuleaza somnul, sau daca nu incearca Virtual hypnotist. Nu te speria, iti oboseste putin ochii si vei dormi imediat http://vhypno.sourceforge.net/ Uite linkul de download! Succes

| XalexandraX a răspuns:

Si eu dorm mult ma culc pe la 2 dimineata si dorm pana la 13-14 dupamiaza. Incearca sa faci miscare ceva care sa te oboseasca inainte sa te culci, mergi cu rolele in parc sau alearga nu trebuie nea aparat inainte de culcare si sa nu dormi la pranz.

| Patrii_9809 a răspuns:

Da, desigur! Nu-ti fa niciun fel de probleme. Cred ca majoritatea suntem la felwinking. Profita in continuare de vacanta care ne-a mai ramas! >big grin