| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa va cer un sfat...deci este o problema cu tatal meu, bea foarte mult si cand vine acasa se ia de mine si de sora mea pentru ca nu e curat.Cand eram mica imi faceam temele cu el si daca nu stiam ma lovea, daca scapam ceva sau pur si simplu faceam ceva din neatentie ma facea proasta sau pentru ca sunt mai slaba imi zicea ca sunt anorexica si se lua de mine.Am ajuns sa imi fie frica de tatal meu,cand tipa ma gandesc doar ca ma va lovi. Daca facem sau spunem ceva gresit ne ameninta, nu stiu ce sa fac, ma terorizeaza... puteti sa ma ajutati? Nu este usor sa sesizez politia, am vorbit odata cu mama sa divorteze si mi-a spus ca dupa ne va fi greu sa traim.

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Foarte trist să citesc asta. Păcat că mama ta nu e îndeajuns de curajoasă încât să își ia inima în dinți, să vă ia și pe voi și să bage divorț de tatăl tău.

Spune că va fi greu să trăiți după, adevărat și asta e o problemă însă trebuie să aibă și o soluție măcar.

Cred că vă este greu cu un astfel de tată. Alcoolul îi fură mințile și vă tulbură liniștea. Vorbește cu mama ta, să îl convingă pe tatăl tău să mai lase băutura. Nu e ușor, dar nici imposibil. Discutați pe un ton calm, orice vă deranjează. Nici ea, nici voi nu meritați o viață atât de crudă.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Parca vad ca urmeaza raspunsuri de genul "vorbeste cu el si poate se schimba" laughing cat de naivi puteti fi, oameni buni? Cat?
La naiba, un om ca asta nu o sa se schimbe. Sau cel putin nu de la o discutie. Un om alcoolic nu poate fi convins sa nu mai bea si sa nu mai fie agresiv. Alcoolul practic ii ia mintile si nu te poti intelege cu astia, e o problema foarte comuna in randul barbatilor romani. Majoritatea nici la dezintoxicare nu isi rezolva dependenta.
Ce poti tu sa faci e sa o convingi pe mama ta sa divorteze. O mama normala la cap, cand vede ca sufera copilul, isi ia catrafusele si pleaca. Daca tu nu mai suporti sa stai in casa aia trebuie sa faci ceva. Poti sa apelezi la protectia copilului sau sa o ameninti pe mama ta ca suni si atunci nu ii va conveni sa te piarda. Femeile stau sa fie batute de soti din comoditate, frica, saracie. Dar trebuie sa existe o solutie, doar nu ajungeti in strada daca plecati.

| Anamaria25278 a răspuns (pentru Bondarel99):

Da,au discutat despre asta,mama a vrut sa ne mutam de atata timp,dar nu am avea prea multi bani, cat despre protectia copilului nu e asa de usor, nu vreau sa sun, nu e ca si cum se comporta asa in fiecare zii, e doar cand bea asa.Mersi de sfat oricum!

| Byuska a răspuns:

Spune-i mamei tale sa suporte ea jignirile si bataile voastre? Cum sa nu ii fie mila de voi, cum poate sta cu el? Ea nu realizeaza ca va pune in perivol si pe ea la fel? Nu se gandeste ca piate plecati de acasam iricum de scasa o sa plecați cand o sa aveti un iubut si găsiți sprijin in el. Imi pare rau pentru voi dar faceti cumva sa va convingeți mama sa plecati.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai mama, deci ea poate vorbi cu tatal tau si-l poate calma.

| Andreeush a răspuns:

Mama ta ar trebui să facă ceva în privința asta.
Oricat de greu ar fi dacă ar divorțat mereu se găsește o soluție la astfel de probleme.
Mama ta nu este hotărâtă să pună capăt acestei situații.
Încearcă să îi spui mamei tale să facă ceva și evită-l pe tatăl tău cât poți când e băut.

| SilentRain a răspuns:

Încearcă sa îl eviți cât de mult poți când e beat, nu te certa cu el deloc, nu sta în preajma lui, îmi pare rău pentru tine ca trebuie sa treci prin asta
Fii puternica și gândește la viitorul tău, tinte de scoala, învață bine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

Cati ani ai?

| Clytia a răspuns:

Hei! Îmi pare atât de rău să aud povestea ta! Din păcate cam asta e realitatea din țara asta... Dacă părinții tăi divorțează, cum a spus și mama ta, o să vă fie mult mai greu să vă descurcați după. Multe opțiuni nu ai. Nu ai decât să mai rabzi până vei deveni tu independentă și vei pleca din casa aia. Sau ai putea să te muți la bunici, dar nu cred că vor fi de-acord părinții tăi.
Fii puternică, iar peste câțiva ani o să-ți aduci aminte că ai reușit să treci peste aceste obstacole și ai devenit o câștigătoare!?

| Anamaria25278 a răspuns (pentru Clytia):

Mersi,am si o prietena careia i se intampla la fel, dar mai rau, la mine se intampla mai rar dar la ea ij fiecare zii sad

| Ervin_Mert_1994 a răspuns:

Depinde ce varsta ai.
Daca esti majora eu zic sa te muti