| Bianca99282 a întrebat:

Buna! Trăiesc într-o familie foarte toxică, părinții mei sunt plecați în străinătate și stau cu bunicii,ei sunt partea toxica. Ei când sunt la munca eu fac curat in casa,iar atunci când vin îmi spun că nu fac nimic, ca sunt o "împuțită" și după mai spune și la jumate de cartier, acum îmi facusem baie și nu puteam să deschid usa și o sunasem pe mătușa mea sa vina sa o deschidă (era la noi mătușa mea) și bunica-miu a auzit și începe să urle "NEBUNOOOO VORBEȘTI LA TELEFON IN BAIE", nu mai suport, mi s-a luat îngrozitor de tare sa stau sa aud numai "ești o împuțită" când eu stau acasă și fac curat,"nu ești bună nimic" și alte chestii din astea. Vreau doar sa fac 18 ani si să mă mut.Am vrut sa ii spun cuiva cum mă simt și prin ce trec.
Puteți să-mi dati un sfat ceva?

Răspuns Câştigător
| alexandraionela1234 a răspuns:

Tu zi ca ei si fa ca tine. Si părinții mei sunt la fel, eu am 17 ani. Când eram mai mică ma consumam foarte mult, însa crescând am învățat sa ii ignor, sa nu-mi mai încarc creierul cu toate jignirile etc. Si asta cu mutatul nu e chiar ușor, implica foarte multe cheltuieli, insa daca muncești mult o sa ajungi sa iti permiți sa stai singură. Ți-am spus, plângi descarca te si după ridica sus capul, nu are rost sa te închizi in tine si sa te stresezi atât de mult psihic, nu merită, asa e mentalitatea lor de comuniști, si ai mei fac la fel la faza cu curățenia, nu ai cum sa ii schimbi, doar ignora cât de mult poți și pune toate vorbele proaste la dos❤️❤️

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ti-ar fi mai usor daca ai avea gurita mai mica si ai fii mai respectuoasa si ascultatoare?

Ai doar 12 anisori pana la urma, asadar esti inca copilas mic, de scoala generala, cu obligatia sa asculti de parintii tai sau tutorii legali, care-s bunicii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, insa nu stiu daca poti face altceva decat sa iti ingrosi obrazul si sa ii ignori.Ce varsta ai? Nu cred ca merita sa iti consumi energie incercand sa te justifici sau cautand o cale de rezolvare.Remarcile astea penibile nu au nicio baza, nu sunt deloc constructive si cel mai probabil bunicii tai le-au auzit/primit la randul lor cand erau mici.E un ciclu vicios care se tot perpetueaza si da curs traumelor.Depinde de tine daca vrei sa-l opresti.Cineva mi-a trimis azi imaginea asta si cred ca se potriveste cu situatia ta https://www.facebook.com/theSpiritualWarriors/posts/650593590436406

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Smmo a răspuns:

Te cred ca vrei sa te muti, imi inchipui ca ti-e greu acolo si ca iti este si mai greu sa te concentrezi ca te tot gandesti la ce iti spun. Totusi, pentru ca te gandesti sa te muti cand faci 18 ani, iti amintesc ca prioritatea ta este sa inveti ca sa iei nota mare la bac. In rest, pot spune ei ce-or spune. Nu pune la inima si vorbeste cand poti cu un psiholog, sa te mai descarci.