| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat de 20 ani.Parinti mei s-au despartit de cand aveam 3 ani. si de atunci am crescut acasa la bunica, impreuna cu matusa mea si unchiul meu..pana la varsta de 12 ani.Cu tatal meu nu aveam multe relati doar ma vizita rar.Iar mama mea a fost plecata aproape tot timpul in strainatate ca sa reuseaca sa faca bani.deci pe mama nu o vedeam. doar la cativa ani cand venea din strainatate sa stea cateva luni.Pe la varsta de 12 ani jumate, mama a decis sa ma duc la ea in strainatate.Eu fiind foarte dornic de mama mea am lasat scoala si totul in spatele meu..imi doream doar s-o vad pe mama.Asadar am ajuns in strainatate fericit.La inceput am stat toata vara(vacanta)si trebuia sa ma intorc in Romania ca sa continui scoala, dar nu am facut asta pentru ca in Romania stiam ca am o viata grea.Asadar am inceput sa invat limba si sa merg la scoala. Dupa un an, doi au aparut niste probleme cu tatal meu Vitreg (care nu dau niciun ban pe el). Deci mama isi facuse o alta "familie" si aveam si o surioara.Desii stiam asta de la inceput dar nu m-am gandit niciodata ca o sa fie asa de rau traind impreuna cu nenorocitul de tatal vitreg.(...)Implinisem 15 ani si inca tot o duceam si mai rau din cauza tatalui vitreg.Si mama a suportat multe rele si am trecut foarte greu peste aceste probleme pana la varsta mea de 17ani.(detaliile nu mai conteaza acum). de la 17 ani sau mai schimbat lucrurile, erau mai calme.Pana cand am implinit 19 ani.Deci au trecut 8 aproape de cand eram in strainatate si terminasem liceul.In toata vremea asta care a trecut doar o singura data am fost in vizita in Romania timp de 2 luni.(aveam 14 ani jumate).Ce vreau sa va spun, eu voiam sa plec in Romania dar nu puteam pentru ca eram minor.Acum 4 luni am plecat din strainatate si am venit in Romania la bunica.Deci aveam planuri..sa nu ma mai intorc si sa imi continui viata aici in Romania.Dar mama stie ca doar sunt in plimbare si nu i-am spus care este treaba.ma tot intraba la telefon cand ma intorc si tot o mint ca "mai stau inca o luna" dar cred ca si-a dat seama si este putin suparata.Pe langa aceasta problema, Bunica nu poate sa ma intretina.nici alta ruda.Pana acum am avut putini bani de la mama.dar nu mai poate sa mai trimita.
Acum imi spun sa ma intorc in strainatate ca sa traiesc cu mama dar Eu nu vreau sa ma intorc pentru ca nu are niciun rost.In strainatate este la fel ca in Romania doar ca aici in tara mea am liniste si pace.Intrebarea mea este ce trebuie sa fac?
Unde sa-mi traiesc viata?

Multumesc TPU.

23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pui o intrebare filozofica:unde sa-mi traiesc viata? Acolo unde esti motivat:ai o familie, un loc de munca, un acoperis unde sa poti dormi! Este mult, dar baza acum ti-o formezi la 20 de ani.Restul e noroc! Stii cum e :fiecare cu norocul lui.Nu ai de unde stii viitorul, dar drumul il poti asfalta! Mediteaza si ia o decizie, o decizie de care sa nu regreti peste ani si ani!

| mgtow a răspuns:

Pleaca dincolo pentru ca in tara mai tarziu o sa-ti para rau ca ai stat si nu rezolvi nimic. Trec vremurile grele si munca isi va reveni la normalitate, salariu mai bun, conditii legale de munca nu smecherii ca la noi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In strainatate nu mai e ce era odata, intr-adevar! Dar parca tot mai degraba acolo ai gasi ceva de munca, ci nu aici!
Inainte de a lua o decizie, cantareste bine ce sanse ai in Romania, daca poti ramane la bunica sau va trebui sa pleci in chirie. Daca in orasul tau se gasesc locuri de munca la care sa te pricepi. Stii ca nu vei lua niciodata salariul de afara!
Pe de alta parte, parca nici nu ar trebui sa o lasi singura pe mama daca barbatul ei este un nenorocit! Ii este si ei greu...
Mama ta ti-a dat o mana de ajutor, te sustine.

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Aici este de vina si mama mea care este complicata de 10 ani ..nu a putut sa scape de el si apoi m-a bagat si pe mine in acelasi "****" devevenind si mai rau.Iar in Romania nu te baga nimeni la munca daca nu ai pe cineva care se te stie.este un fel de mass-media daca stii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intoarce-te in strainatate. Ai o sansa! Vin-o cu ceva banuti acasa, altfel nu o poti lua de la capat! Sa ai bani macar cat sa te intretii pana gasesti ceva de munca. happy

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Am prieteni acolo si nu se gaseste de munca in tara asta. Daca ma intorc stau degeaba si nu o sa am liniste in casa aceia.

| Roxana121 a răspuns:

Salut! Interesanta povestea ta de viata. Trebuie sa-i multumesti mamei tale ca te-a luat linga ea chiar daca i-a fost greu de la inceput, insa si-a dorit sa-ti faca un rost in viata, te-a dat la scoala etc, Referitor la tatal tau vitreg acum ai depasit momentu esti matur poti sa-l treci cu vederea, sau sa stai de vroba cu el sa-i explici, ca indiferent ce se va intimpla TU VEI FI ALATURI DE MAMA TA. Na-i nici o treaba cu omu asta care este strain pentru tine. Nu cred ca mamei tale ii este usor, dat toate sacrificile care le face le face pentru tine, sunt sigura de asta. Pur si simplu tu ai fugit de probleme la bunica ta, dar ea nu poate sa te ajute, cum ai mentionat si tu nu are bani, e o batrinika pensionera. Rominia este patria ta oricind te poti intoarce acasa, la buncii, prietenii, etc. Dar cei mai bine este sa te intorici linga mama ta, acolo cu siguranta iti vei gasi un job si te vei descurca in viata. Nu va fi nevoie sa traiesti cu tatal tau vitreg cu timpu te vei insura si tu, vei avea familia ta, iti vei permite sa stai intr-o casa fara el. Si totu va fi bine. Stiu ca e greu, dar alta solutie eu nu vad pentru tine. Tu deciz dar cred ca vei lua in consideratie sfatu meu happy Cu siguranta nu doresti sa devii un somer, sa faci doar de o piine. Mult succes fii barbat si intorcete linga mama ta. happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pai,in primul rand trebuie sa-ti cauti ceva de lucru, in functie de pregatirea pe care o ai.

| AliGab a răspuns:

Unde esti linistit sufleteste. Degeaba muncesti pe mai multi bani daca nu ai liniste sufleteasca. Si tot pentru linistea ta, spune-i mamei tale adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca Romania nu e un loc de trait lejer indiferent daca ai sau nu bani.in afara iti gasesti mult mai repede un job decat aici.deci intoarce te.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai bani traiesti excelent in Romania.

| calmopenmind18 a răspuns:

Ia-ți o slujbă, mergi la facultate. Și deși toți spun "țară de ©ă©at" majoritatea pleacă înafară să șteargă pe alții de acelaș ****.
Nu o să plec din România definitif! O să plec înafară doar ca să aduc ce-i bun în țară. Tu, faci cum simți dar adolesceța ți-ai petrecut-o cu mama ta înafară... de bine, de rău ai un sprijin acolo. Dacă ai ambiție și un prieten bun aici poți să muți munții. laughing ăștia mută pădurile și aurul la ei in buzunare. Tu de ce n-ai putea muta un munte? Tu îți știi mai bine situația. Pune tot în balanță și vezi care taler e mai greu cu mai multe avantaje.

| anonim_4396 explică (pentru calmopenmind18):

In ziua de azi nu mai exista prietenie (rar). prietenul meu adevarat este muzica pe care o ascult.

| meli120 a răspuns:

Se traieste mai bine in alte tarii; decat in Romania.Multii isi doresc sa aiba ocazia sa plece din tara; aici riscand sa moara de foame dupa o anumita varsta.Majoritatea oamenilor din Romania; daca ar reusi sa plece de aici nici nu s-ar mai gandi sa se intoarca!
Este greu intr-adevar fara persoanele dragi langa tine, fara prieteni dar daca ti-ai face cativa cred ca te-ai putea acomoda
si in strainatate in ciuda divergentelor cu tatal tau vitreg. Dupa o anumita perioada; nici nu o sa mai stiti ca locuiti sub acelasi acoperis.Eu zic ca daca crezi ca te poti acomoda; e pacat sa pierzi o asemenea oportunitate, avand de castigat pe viitor anumite benefici(chiar primind cetatenie), urmand sa fii privit cu alt ochi.In acea tara avand siguranta locului de munca chiar si dupa 40 de ani; nefacandu-ti griji cand iti vei intemeia propria familie de viitorul copilor tai. Facandu-ti studile(facultatea)acolo iti garanteaza o slujba decenta si bine platita, nu ca in Romania.Copiii nesimtinduse complexati ca sunt Romani, nascanduse acolo. Oricum, in viitor
plecand din Romania(nefiind o tara de
Viitor si neavand vreo perspectiva de a se
Imbunatati), urmand sa ramai singur la batranete cu copii plecati in strainatate; daca alegi Romania.Stiu ca e frumos sa fi aici cu toata familia; dar trebuie sa ne punem problema ca putem supravietui.E bine de venit de sarbatori ca sa petreci(e bine sa petreci cand ai ce manca si nu esti stresat de ce te asteapta ziua de maine), deoarece ai bani ca sa iti permiti.Eu zic sa iti faci facultatea acolo si sa lucrezi o perioada de timp pentru a castiga ceva bani sa iti poti deschide o firma aici daca chiar vrei cu adevarat aici si sa te adaptezi dar pentru asta trebuie sa suporti inca ceva timp in strainatate.Asa o sa poti trai fara grija de maine! Sper ca te-am ajutat! Si chiar imi pare rau ca te afli in asemenea situatie!

| anonim_4396 explică (pentru meli120):

Sunt 99 de probleme.Ce crezi, cei cu facultate au de munca? Nu.
Am suportat 8 ani problemele lor care ma-u "afectuat" si cred ca este destul.

| meli120 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti garanteaza nimic daca ai facultate, mai ales in Romania!
Dar in strainatate, stiu sa aprecieze varfurile, nu ca si la noi unde se promoveaza anumite valori care nu ar trebui de niciun fel laudate.La noi e o valoare,sa fii sluga patronului si sa fii platit cu nimic,in alte tarii chiar daca te considera un roman(au o perceptiei straini in legatura cu noi,dar nu are rost sa ne amagim ca toti am fii facut la fel daca nu am fi fost romani )si te tradeaza cam la fel ca si in Romania,totusi platesc mai bine ca aici.
Straini au niste valori care le-am avut odata si le-am pierdut de-a lungul generatilor, la noi fiind promovate conceptele :e obisnuit sa furi cuiva locul de munca(daca se poate sa ii crezi probleme pentru ai dobandi locul de munca), sa angajezi oamenii cat mai tineri (considerandui nepretentiosi, si fiind dispusi sa faca orice peste atributiunile lor pentru a ridica firma la un standard cat mai ridicat, plus ca is buni sa dea pe altii in gat ca sa prospere ).La noi omul care citeste e prost.Cel care e preocupat de viitor e un tocilar.Acela care vrea sa devina cineva, vrea sa faca asta doar pentru banii.(concept adevarat in 90% dintre cazuri,mai ales daca privim si doctorii de acum care invata medicina atatia ani ca sa devina niste corupti care dau impresia ca iti fac o favoare ca iti salveaza viata).
Aici trebuie sa platesti taxa la bugetul de sanatate(pentru a nu putea beneficia de ea),la batraneti riscand sa mori din ceva minor mai ales cum merg treburile deoarece nu ai putea fii capabil sa platesti doctorul (pe viitor nici internarea probabil nu o sa mai fie pe gratis).
Te-au afectat,dar nu sunt in mare masura sa zic ce sa faci,dar orice om daca ar avea ocazia e sa plece din Romania(si eu visez la asta de multa vreme,dorind sa fac medicina si din cauza ca nu exista in Romania acel profil la faculta la care vreau sa dau si nu dispune de aparatura din strainatate).Eu cel putin,nu imi doresc sa termin aici o facultate (chiar si acea de medicina) si sa fiu pus in aceeasi categoria cu un absolvent care si-a inlesnit intrarea si a intrat din cauza ca a dispus de banii pentru a mitui (o chestie obisnuita la noi,ca si conceptul de a fura care nu exista in alte tarii:in multe limbi nefolosiduse cuvatul "a fura)si a reusi sa isi termine facultatea acea de mantuiala,ajungand ca oamenii sa fie la cheremul unui neputincios care ar socoti cat are de castigat inainte sa salveze pe cineva. Dispretuiesc profund,atitudinea (rautatea )romanilor care se gandesc doar la bunastarea proprie,calcand si peste cadavre daca e nevoie.(mandria de roman,nu mai exista,plecand in strainatate nu stii cum sa ascunzi cat mai bine acest lucru).
Nu iti cunosc situatia,as putea sa fiu superficiala si sa zic ca te inteleg(dar nu este nici pe departe adevarat). Oricine s-ar simti descumpanit si ar cere ajutorul in situati majore ca si acestea ca sa zicem asa,sa ai parintii despartiti si sa nu poti apela la sfaturile lor sau macar un imbold.
Sa il suporti pe tatal tau vitreg,ar trebui sa insemne o provocare, dar poti sa il iei ca un sacriviciu (majoritatea lovindune de obstacole, viata nu e usoara, dar trebuind sa ne ridicam. Nimeni nu le poate avea pe toate!), poate o sa inveti ceva si o sa tragi invataminte din asta si o sa iti foloseasca pe viitor.Ma refer sa nu iti lasi copii care o sa ii ai pe viitor, sa intampine aceeasi problema ca si tine.Eu ma gandesc ca daca as avea copii (desi ma indoiesc,medicina nu se impleticeste cu familia mai ales ramura la care vrea sa optez:nu te poti dedica cu jumatate de inima in ceva),m-as gandi sa le asigur un trai cat mai bun,sa nu se simta descumpaniti sau descurajati,temanduse de viitor. Orice parinte isi doreste ce e mai bun pentru copilul lui (presupun,nu sunt din familie din acea in care trebuie sa ii ascult pe parintii mei si sa nu ma abat de la ce imi zic) si vrea sa se asigure chiar daca ramane singur la batranete ca copilul lui are din ce trai,e fericit si are o familie(in cazul in care isi doreste una sau nu sacrifica asta pentru a se dedica trup si suflet unui lucru pentru a aduce nu numai lui fericire si tuturor persoanelor care il inconjoara.
In tara asta nu se va schimba nimic,daca omul isi pune problema numai de bani (dar intr-un fel ii inteleg,doar nu ar muri de foame.cei care au prea multi bani si se imbogatesc peste noapte:furand statul sau orice altceva nu o sa ii pot intelege cat voi trai ) si nu vor sa faca nimic sa schimbe tara asta(concept:nu poti schimba tara peste noapte sau toata lumea cand aude ca vrei sa schimbi ceva in tara ii ceva in gen:visezi cu ochii deschisi,nu o sa poti schimba nimic in tara asta).La noi majoritatea opteaza pentru calea mai usoara,toti dorind sa fie (contabili,psihologi,profesori,avocati)desi nici una nu era considerata usoara mai demult daca nu aveai cu adevarat calitatiile necesare(acum insa cu facultati gen :Spiru Haret,desi nu mai exista cred orice e posibil doar au iesit pe banda rulanta de acolo).La medicina inca nu este permis sa intre chiar ultimu prost(exceptie fac cei cu banii si umplanduse cu ore pe parcurs) inca punanduse la suprafata macar accent pe viata omului(dar pe viitor orice e posibil). Viata intotdeauna iti da o lovitura,la o varsta mai frageda sau mai inaintata trebuie sa te ridici si sa nu fii descumpanit(in Romania nici macar sa nu iti arati slabiciunea,ca imediat esti "detectat" si urmand sa fii calcat in picioare, nu e o tara pentru persoanele slabe de inger cum s-ar zice).
Da si cred daca optezi la o facultate viabila si demna de apreciat,atunci iti cresc considerabil sansele(mai nimeni nu dorind sa se faca medic,sau sa lucreze in domeniul IT sau orice munca care presupune o califacare destul de ridicata).
Dar daca esti hotarat sa nu te intorci,nu stiu ce te-ar putea opri...
Din moment ce te afli pe acest sitte si ai pus aceasta intrebare ca ce sa faci in continuare,inseamna ca astepti si pareri mai bune/mai rele,nefiind fixat oricum dinainte pe conceptul ca ramai aici.
Sper ca nu am vorbit in zadar,sa se mai trezeasca si oamenii astia din poporu roman cum s-ar zice(in continuare sper ca se va schimba ceva )si sa incerce sa schimbe ceva ca cum se observa (ii de plans sincer) ca majoritatea vor sa plece,cei care nu au intenti de "a fura","a trage pielia de pe altii",acestia (cei din urma) aflanduse in locul potrivit adica Romania.
Sper ca te-am ajuta, si acept intotdeauna critici constructive(nu putem avea intotdeauna dreptate), nu s-ar cu gura de obicei numai cand cineva o tine mortis cu niste concepte gresite si avand dreptate in acele cazuri.
Ramane la latidunea ta sa decizi, Romania sau oriunde in alta parte, pana la urma tu decizi!

| olivikkka a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu mama ta si sa o convingi sa ramii in Romania pentru studii si cred ca te va intelege. Imi pare rau petru cea prin ce ai trecut insa cred ca povestea parintilor tai iti va fi un exemplu si nu vei face greselile lor, itiurez bafta si mult succes

| Madutzza98 a răspuns:

Ar fi mai bine sa vb cu mama ta s sa ii spui adevarul. Ea trebuie sa stie. si atunci o sa luati impreuna o decizie

| ByBoysMb a răspuns:

Naspa de tine nici eu nu stiu laughing

| Andrei_Iascu_1998 a răspuns:

Dar ce tata nu ai? raised eyebrows Roaga l sa stai la el...

| anonim_4396 explică (pentru Andrei_Iascu_1998):

Aici exista iar o situatia complicata. Tatal meu adevarat este si el in alte probleme cu familia lui. Unde sa ma duc eu peste el acum...

| aimond a răspuns:

Parerea mea este ca tu trebuie sa faci ceia ce simti si crezi ca este bine pentru tine. Nu te gandi numai la azi sau maine... incearca sa gandesti cum va fi situatia peste cativa ani. Si eu am trecut cam prin acelasi lucru, cand aveam 14 ani mama ma luase cu ea in Italia, am ramas acolo pentru ca stiam ca o sa fie bine o data si o data. In 2010 am inceput sa lucrez la o fabrica cu 450-500 euro pe luna. Primul lucru care l-am facut a fost sa ma mut singur aproape de fabrica in care lucrez si in ziua de azi ca calificat cu frumosul salariu de 1400-1600 euro. Pe parcursul acestor ani am cumparat in Romania 40 de ari de teren pentru casa, am inceput de casa, temelie, zidarie si acoperis. Mi-am luat masina si pot sa zic ca viata mi sa schimbt datorita unui italian care mi-a dat un sfat prietenesc. A zis apleaca capul, nu raspunde inapoi, nu sari cu gura, munceste, vezi-ti de treaba ta. Tu gandeste-te si la viitorul tau. sa fii unul din romani care are un cont in banca, nu unul care a jefuit un unul. Ai 20 de ani. eu cred ca poti sa o faci.

| anonim_4396 explică (pentru aimond):

acolo unde stiu eu nici pa sfert nu merge treaba cat merge in Italia.