| annasvpili a întrebat:

Trect printr-o perioada cam naspa..Eu eram o fire foarte vesela, foarte optimista si iubeam sa ma bucur de viata.De cateva luni asta s-a schimbat.Am o stare depresiva,as sta toata ziua sa scult muzica trista, imi vine sa plang din orice.Nu stiu ce e cu mine... Familia mea ma iubeste foarte mult si primesc cam tot ce vreau, dar uneori ma cert cu ei destul de rau...mama imi reproseaza mereu ca nu fac nimic.Ma simt atat de inutila in momentele alea incat imi doresc sa plec undeva si sa nu ma mai intorc.Sunt obosita mereu,programul meu in cursul saptamanii e foarte incarcat,ma culc tarziu, ma trezesc devreme.Simt ca am o viata agitata, nu am fost asa niciodata.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, orice! Vreau sa scap de starea asta si sa revin la vechea eu. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Renunta la muzica trista, vizioneaza filme sau seriale cu familia sau cu prietenii. Exact asa sunt si eu dar gandesc pozitiv si imi zic ''totul va fi bine''

| OldSoul a răspuns:

E ceva normal, in ultimi ani asa ma simt si eu dar nu ma las afectat, pun mereu in balanta ceea ce am si trec peste si ma gandesc ca totul o sa se rezolve cu timpul.
Fii optimista si totul trece, vei vedea bucurate de ceea ce ai, te vei bucura si de ceea ce iti lipseste dar la momentul potrivit.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Anna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EuS200 a răspuns:

Vorbeste cu prietenii tau, sau macar cu cel mai bun prieten/cea mai buna prietena.o vorba calda poate face multe. Nu e nimic gresit in a plange cand simtit nevoia, descarca-te cand trebuie sa o faci. Iesi cu prietenii, distreaza-te, fa lucruri ce iti placeau inainte. De exemplu mie imi placea foarte mult sa dansez.acum cand am o stare din aceasta,dansez si totul pare mai bine dupa aceea.
Incearca de asemenea sa gasesti o persoana potrivita careia sa ii zici tot ce simti(de exemplu mama ta,sau cea mai buna prietena).Nu trebuie decat sa te descarci si sa zici tot ce simti.
Daca nu simti ca poti face asta, sau iti e rusine sau frica sa iti impartasesti sentimentele, scrie.le undeva ori de cate ori ai nevoia. Cateodata e bine sa te exteriorizezi. Zambeste mai mult, socializeaza, fa activitati placute si vei trece peste!

| Aliaaa a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie foarte asemanatoate Tot ce po sa fac e sa sper ca va fi mai bine in viitor, incearca sa tii legatura cu prietenii, ei sunt cei care sunt aproape la greu