| Anonimeeeuser a întrebat:

M-am saturat sa ma cert cu parintii mereu. imi reproseaza multe chestii si a devenit chiar enervant. un sfat ceva. vreo ideethinking

Răspuns Câştigător
| Saya a răspuns:

Cel mai bine zici ca ei si faci ca tine... cand incep a te certa incerci sa nu ii bagi in seama ii lasi sa isi faca damblaua si apoi le trece si cu timpul iti reproseaza diverse chestii cat mai rar. Pe la 13-14 si eu aveam problema asta dar am incercat sa ma schimb si da am devenit mai rece fata de ei si nu imi mai impun ce sa fac cum sa ma comport pentru ca si-au dat seama ca eu nu ma schimb dupa cum vor altii.

Hai spor!

12 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla asta.In primul rand incearca sa ii respecti mai mult si sa le promiti ca vei deveni mai buna si ar fi bine sa faci si treburi in casa sa intrebi Pot sa va ajut la ceva.Si de fiecare data cand ei incearca iti reproseze ceva schimba subiectul si vor uita

| ButBut a răspuns:

Buna,anonim.

Te inteleg perfect cand spui ca te certi cu ai tai.
Si cand spui asta, nu uita ca sunt parintii tai! Parintii asa sunt ei.Mereu se gandesc ca trebuie sa isi tina odraslele in frau si sa ii invete ceea ce cred ca e bine.Isi fac griji pentru tine, si da sunt sigura ca tu interpretezi asta total diferit.Incepand prin a nu-i suporta si a te enerva.
Te-ai gandit vreodata de ce ti se pare tie ca ei te enerveaza si te cearta? Nu spune ca parintii tai nu sunt "normalo la cap", ca nu e asa.Adica daca nu erau normali crede-ma ca nu te concepeau pe tine! E adevarat ca exagereaza si ei cateodata,dar asta o fac deoarece ori sunt stresati de situatia asta din Romania, ori din cauza ta.Ce mai bine e sa vorbesti cu ei calm si cat poti tu de matur! Lasa pretentiile deoparte, si apropiete de ei.Afla ce gandesc despre tine, ce ii supara in comportamentul tau si tu cere-le acordul sa faci acelasi lucru, spune-le si tu ceea ce vrei si ceea ce te deranjeaza.Stiu ca poate pare ceva enorm de greu, dar crede-ma ca nu e asa. Daca tanjesti cu adevarat dupa caldura caminului vei face orice pentru a repara lucrurile.Incepe prin a face lucruri dragute pentru ei,surprinde-i placut,INVATA![asta apreciaza parintii,sa vada ca esti silitor la scoala], spune-le mereu cand pleci undeva, invata sa ii asculti! Nici nu stii cata nevoie au parintii sa fie ascultati de copii lor!
Eu personal mi-a dorit foarte mult sa ma apropii de ai mei si nu m-am lasat pana nu am reusit.Stiu ca o vara intreaga nu am prea facut ce faceam inainte,dar nu a contat asta! Am inceput prin a o ajuta pe mama la mancare,cateodata gateam singura, faceam absolut toata curatenia in casa, dimineata le aduceam micul-dejun la pat. Povesteam si glumeam.Am tras cu urechea la muzica ce o asculta si le place,si am facut un CD cu unele piese,pe care il ascultam mereu in bucatarie.
Stii cand iti doresti cu adevarat, poti face oricehappyMie mi-a fost foarte greu, crede-ma.de multe ori era sa si renunt, dar am invatat sa ma conving singura.)

Sper ca te-am putut ajuta.Si nu uita, ca datorita lor existi si oricat de "neparinti"ar fi, trebuie sa ii respecti.

Cu drag.

| aaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru ButBut):

Mutumesc pentru sfat. e un sfat. forte buna.:X multumesc.happy

| ynna93 a răspuns:

Iti zic ceva scurt: ZI CA EI SI FA CA TINE.mergebig grin...ii aprobi si tot ca tine faci.papa.

| CautNume a răspuns:

Pai cand te certi cu ei banuiesc ca mai mereu esti intr-o camera ii enerveaza sa repeti ce zic si sa le trantesti usa dupa ce te plictisesti ei realizeaza ca nu ai ascultat nimic si uita pana peste cateva zile...a si pentru Marioara noi suntem pagani iar u esti retardata...

Răspuns utilizator avertizat
| AddictedToMDMA a răspuns:

Traiasca Marioara!

| CristiVssMămăligă a răspuns:

Ehhoh go on...Io ma prefac ca-i ascult.Dar de fapt imi pun castile in urechioh go on.

| SnaPShoT a răspuns:

Poate ca si tu nu te comporti cum trebuie.
Nu te mai certa cu ei si nu mai fi un/o rebel/a.Incearca sa-ti ceri iertare ca sunt parinti tai si stiu ei de ce te cearta.Ei incearca sa te ajute sa te duca pe drumul cel bun.
PS:Nu vreau sa aud ca tu esti copilul "ideal" sau ca nu vor.

| lusy4 a răspuns:

Pai fa cum fac eu
da mereu din ca ca si cum ai intelege ce spun

| Zizzy_4671 a răspuns:

Nu ii mai baga in seama`. Eu asa fac`.Si eu ma cert des cu ei, dar ce spun ei trece pe langa mine`. Incearca sa nu te mai gandesti la ce`ti zic ei si vorbeste cu prietenii.E mai bine asawinking

| Exe_Jucatorul_1990 a răspuns:

Eu am o mamaie atat de rea pana sa-mi faca farmice, Asa degeaba eu ma duc la biserica in fiecare duminică si nu pot sa scap de cearta necazuri etc. Am matusi care tot imi face vrajii dar cum pot facea sa scap de ele, E impossibil!