| Unique a întrebat:

Buna tutor, am nevoie de niste raspunsuri sincere de la voi si sa imi raspundeti la intrebarile puse de mine va rog frumos, cu sinceritate
De ce intotdeauna oamenii judeca un om dupa poza, dupa descrieri, dupa cum vorbeste? De ce vorbesc ei fara sa cunoasca omul? de unde vine atata rautate? De ce nu sunt si ei oameni normali? De ce intotdeuna ajung la decizii pripite si urate? De ce vorbesc un om fara sa stie cine e in realitate? Prefera sa isi formeze propria lui parere decat sa cunoasca adevarata identitate a unui om. Voi cum numiti acesti oameni de fapt? Ce parere aveti despre ei? Voua vi s-a intamplat una ca asta? Cum ati procedat si de ce in acel fel? Ce decizii ati luat? S-au vi s-a intamplat sa judecati un om fara dreptul de-a stii cine e cu adevarat? Deci e imposibil acest lucru dar foarte util si vazut in fiecare zi.Cand ne putem astepta la o lume mai buna?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Este problemuri? Este? Atunci sa le rezolvation? Quiers?batting eyelashes(Inna version):
Intrebarea 1, punctul a cu pozele:Un adolescent intre 12-20 de ani atunci cand isi face o poza singur care e scopul? Sa iese cat mai frumos. Daca chiar considera ca il bate uratenia baga niste Photoshop. Iar diferenta dintre poze si realitate e uriasa. Zici ca vine la intalnire Fat-Frumos si te trezesti cu Kalulstraight face
Punctul b)Descrierea de pe un site de socializare e subiectiva pentru ca e facuta de tine. Tu ai scris aia, deci asa inseamna ca esti.Pe anumite site-uri(nu dau nume ca sa nu fac reclama) se face un test si iti decide trasaturile de caracter
Punctul c)Dupa cum vorbeste.In sfarsit am ajuns unde era important.Eu in general, nu sunt o fire (cum se zice) rea (nu in sensul propriu, mai degraba ironica) dar practic nu pot sa ma abtin cand aud in limbajul vorbit cuvinte englezesti adaptate.Prietene,tu te-ai nascut la New York sau ai impresia ca cunosti(cacofonie intentionataa) prea bine limba romana? A doua chestie aici sunt injuraturile.Care s-au adaptat si ele trendului englez:"*** you, you made me cry". Bai mai lasi? Injura mai in romaneste.Injura-te in oglinda de trei ori si te vei simti mai bine
Intrebarea 2:Ei vorbesc ca n-au ce face. Tu vorbesti.Eu vorbesc de Inna pentru ca pur si simplu am o slabiciune pentru aceasta vedeta.Ma ia cu slabeala si cu tremurat de neuroni cand o aud. E un fel de barfa? Este. Ce mi-a facut mie saraca Inna in afara de a-mi arunca retina in aer pe Mtv si a-mi lichefia timpanul cand faceam si eu ca omul surf pe net? Nimicstraight face
Intrebarea 3:Rautatea vine din noi.Suntem rai.Sau nu stii ca binele a fost exportat?thinking
Intrebarea 4:Oameni normali nu exista. Oriunde te-ai duce vei da fie peste oameni needucati condamnati la viata pe care singuri si-au ales-o fie intelectuali basiti care stiu totul dar nu demonstreaza nimic
Intrebarea 5:Gandirea e problema.Eu am doua case. O carapace si o casa normala.Cand in casa normala e gagalagie ma retrag in carapce si incep sa fac aceea chestie enigmatica numita:gandirea.Si gandesc pana sare in aer carapacea.Deciziile mele sunt foarte bune de aia nu am nevoie de sfaturihee hee
Intrebarea 6big grinar tu faci aceea grava si letala greseala sa ii arati un om cine esti cu adevarat?
Intrebarea 7:Eu am mai multe indentitati.Sunt altfel aici creeand un caracter si definind-ul.Sunt altfel la scoala.Sunt altfel cu ai mei.Sunt altfel la petreceri(piei drace). Sunt altfel cand ascult muzica care imi place.De ce sa ai indentitate cand poti sa ai mai multe si sa se completeze armonios
Intrebarea 8 cred:Oameni. Oameni le zic la toti.Animale doar la unii.Se stiu ei(replica asta ma zgarie pe suflet sau mai am unii prin lista de mess cu "Exceptiile se stiu"/Nu vroiam sa spun nimic prin asta doar sa ma descarc)
Toate intrebarile la un loc la care n-am raspuns exceptand ultima:Eu nu incerc sa schimb omul.Ai mei si viata(asa putinica cat a fost si ma indoiesc ca ar fi mai mult) m-au invatat anumite chestii.Doar ca eu eram prea mica si prea proasta(si acum mai sunt, dar cel putin nu ca inainte cand avea naivitatea sa cred in tot) credeam ca pot schimba oamenii.Pana intr-o zi cand vorbele unui profesor mi-au rasunat in minte:"Stiti de ce era clasicismul important? Pentru un caracter intrat pe scena il definea o singura trasatura:Zgarcit era, zgarcit murea"
Tarziu intelesesem, dupa ce facusem pe maica Tereze cu multi oameni
Ultima intrebarea:N-am de gand sa schimb lumea. Vreau doar sa-mi salvez copii. Ei sunt singurii care merita salvatii.Degaba tu zici e bine si sanatos sa crezi in bine, in frumos, in dreptate daca situatia din Romania te loveste in moalele capului

Bai si nici macar nu am dat copy-pastre de pe googlerolling on the floor
Ce ciuda imi ewaiting

6 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Oamenii intr-adevar judeca alti oameni dupa poze. stii vorba aia: o poza face cat o mie de cuvinte?
Tu ce-ai crede daca ai vedea poze unei fete, imbracata in fusta scurta, bluza mulata cu sutienul la vedere, cercei imensi, multe inele, machiata excesiv, unghii false, botic tzuguiat si, dedesubtul pozei o descriere gen "te yubesk in styl armani ca sa muara toti dusmanii"? a? Ce-ai crede? E simplu: eu as crede ca e o pitipoanca superficiala si proasta bata. Drept urmare, n-as avea nimic de vorbit cu ea, drept urmare as ignora-o total. Spune sincer, chiar crezi ca sub aceasta aparenta de papusa de plastic se poate ascunde o fata timida, sincera, altruista si cu suflet cald? Vulgaritatea si prostul gust, la fel ca si prostia, sunt ostentative: te fac sa vrei sa iesi in evidenta, sa arati tuturor ca esti mai cu mot. Oamenii cerebrali, oamenii educati si culti nu vor avea niciodata poze in lenjerie intima pe site-urile de socializare, nu vor avea niciodata la status "te yubesk mult de tot :X:X:X ::*:*:*: ". Eu chiar sunt una dintre persoanele descrise de tine: imi fac pareri rapide si ma tin de ele. Si nu ma uit la poze, ca foarte putini din utilizatori au poze personale, majoritatea au poze cu Miley Cyrus, Justin Bieber, Edward, Jacob bla bla bla. Dar ma uit la intrebarile si raspunsurile pe care le ofera. Si imi formez o parere si imi dau seama daca intrebarile se datoreaza nestiintei (nu-i problema, pur si simplu nu stie o chestie, daca eu o stiu, o ajut cu un raspuns) sau daca se datoreaza prostiei (nu-i problema, o inteleg perfect, nu putem fi toti destepti si cultivati. dar asta nu inseamna ca nu o voi taxa ironic in cazul in care incearca sa iasa in evidenta prin prostia pe care o afiseaza). Lumea rea nu e din cauza celor inteligenti care-i taxeaza pe cei prosti. Lumea este rea din cauza copiilor de 12-15 ani care fac sex neprotejat cu cine apuca, fac sex in bai cu cine apuca, se plang de sarcini nedorite, se plang de BTS-uri, nu stiu Teorema lui Pitagora dar stiu numarul de la pantofi al lui Justin Bieber. Din cauza lor este lumea rea. Si nu datorita lor o sa fie lumea mai buna. Lumea o sa fie mai buna datorita oamenilor educati si culti, care au principii morale si coloana vertebrala.
Eu judec zilnic astfel de oameni, chiar aici pe site. Le frunzaresc intrebarile si raspunsurile, ma bufneste rasul, imi zic "Doamne, mare Iti e Gradina" si raspund acid si ironic. Bineinteles ca-mi sar in cap incultii deranjati de raspunsul meu dar asta nu poate decat sa ma amuze. Oricum insultele lor nu ma ating, sunt mult deasupra lor ca sa iau in calcul ineptiile pe care le debiteaza.

| marrr a răspuns:

Noi nu te-am fi judecat pe tine, daca nu ai fi fost atat de plina de tine. Pozele arata ca esti cum esti, dar macar de-ai fi creat o balanta intre esenta si aparenta. Oamenii te critica pentru ca si tu ii critici pe altii fara pic de rusine si iti permiti sa zici ca absolut toti sunt inferiori tie. Sa fi demonstrat tu cu pozele ca ai putere nemarginita, dar in descrierea ta de pe hi5 sa fi scris si calitati, si defecte sau pur si simplu ii lasi pe altii sa creada ce vor, dar tu te intinzi ca si cum doar tu ai fi pe planeta asta si totul ti s-ar cuveni. Dupa ce-ai vrea sa judecam omul, daca nu dupa vorbele sale? Inteleg ca uneori mai are si pase proaste, se enerveaza si zice anumite lucruri fara sa gandeasca, dar cand e constient si spune ceva cu intentie nu mai poti sa nu-l judeci, pentru ca adevarul sta in vorbe.straight face Te victimizezi fara a te uita la cum vorbestistraight face. Sa stii ca nu existi numai tu si sunt altii mai destepti si mai frumosi ca tine, dar care stiu sa o arate atunci cand trebuie. Tu iti arati toate calitatile "urland" ca sa prinzi cat mai multa atentie.

| gigiro a răspuns:

In general, oamenii judeca persoanele din jur, in functie de ceea ce "vad". Si ce vad? Cum se imbraca persoana respectiva, cat de ingrijit este, cum se comporta pe strada, in relatiile cu ceilalti, etc.Sunt simpatii sau antipatii "la vedere". Cand ne referim la scoala.pe langa aceste aspecte vizuale, intervine si latura legata de capacitatile lui " intelectuale ". Pe TPU, nu poti caracteriza un om decat in functie de ce scrie si cum scrie. A cunoaste un om, e o treaba foarte grea, si de multe ori gresim. Nici dupa ani lungi de convetuire, nu poti sa zici ca stii totul despre omul cu care-ti imparti viata.Nu putem face mare lucru in acest sens, decat noi insine, sa stim sa ne prezentam "imaginea". Pentru introvertiti este un adevarat cosmar.Asa incat, suntem vinovati "fara vina". Ne lasam condusi de canoane in procesul de cunoastere sau, nu stim sa ne prezentam "imaginea", pentru ca in general, aceasta se vede.Omul,acest mare necunoscut, nu poti sa-l cunosti bine decat in intimitatea lui.

| Bunny a răspuns:

Cred ca orice persoana cand vede o fata noua isi da cu parerea(unii exagerand, dar astia's oamenii). Cred ca niciodata nu avem cum sa cunoastem o persoana cu adevarat si sa ne dam cu parerea. Unii nu realizeaza ce persoane au langa ei nici dupa 20 de ani. Rar poti avea incredere in cineva. Cred ca fiind vorba de o persoana nou, e pur si simplu primul impuls, prima vedere. Incercam sa ne creem o imagine, o parere, o ideea despre persoana respectiva. De obicei ar trebui sa analizam dupa vorbe, gesturi, modul de gandire etc., dar pe majoritatea ii intereseaza doar infatisarea(se uita la o persoana si daca e frumoasa automat e si o persoana buna, sau invers. Dar deseori aparantele inseala atata de mult si fix cand ne asteptam mai putin sunt atat de bine intuite). Parerea de inceput e doar o parere si atat. Cum am mai zis, rar cunosti o persoana cu adevarat si multi realizeaza dupa ani intregi care este adevarata fata a unei persoane. Uneori avem un fel de impuls pentru a evita cateva persoane. Mie mi s-a intamplat des sa vorbesc cu cineva si fara sa il cunosc, sa imi dea senzatia ca trebuie evitat. Stiu eu, dupa privire, comportament, vorbe, sau pur si simplu au ei ceva ce pentru mine e respingator (in sensul ca nu am fi niste persoane compatibile pentru prietenie sau cunostinte). Nu suntem obligati sa acceptam toate persoanele si nici sa fim acceptati. Mai ales cu vremurile prezente.oh go on. De asta, normal ar fi, ca pana cand ne'am gasi pe cineva in care chiar am avea incredere totala si am fi siguri ca nu ne inselam(chiar daca totusi nu se stie) sa avem pur si simplu cunostinte si totusi sa nu excludem pe nimeni(nici noua nu ne'ar placea sa ni se intample la fel). Sper ca te'am ajutat>big grin

| danielgeo a răspuns:

In primul rand, daca vorbim de mediul online, nimeni nu vrea sa te unoasca cat mai aproape de adevar. Asa ca fiecare isi face o parere pripita, dupa felul cum vorbesti, avatare, gesturi din poze etc. Sunt mai multe criterii care pe unii ii atrag din prima iar altii te catalogheaza din prima a fi, cocalar etc etc.

| alexxx_5812 a răspuns:

Suntem oameni.Toti judecam un om fara al cunoaste cu adevarat cine este indiferent de situatie, poze, inbracaminte.Greselile sunt omenesti toti gresim dar cel mai important este sa stii sa iti recunosti greseala. O lume mai buna nu exista doar cea pe care o vezi si o traiesti dar traind pentru a iti face viata frumoasa este un subiect la care trebuie sa te gandestiwinking... nu mai asculta in stanga si in dreapta si ce zice lumea"traiesteti viata".