| rlk1234_3713 a întrebat:

Buna tutorur! ma ajutati si pe mine cu o compunere la romana, trebuie sa fie amuzanta si sa fiu eu protagonista si nu prea am idei? multumesc,

Răspuns Câştigător
| Iustiina a răspuns:

Parculetul(e titlu)
Era intr-o zi de vara...Am avut un vis ciudat in care faceam un parculet!
Asa ca ziua pe la amiaza, mi-am chemat grupul meu de joaca si le-am sugerat sa facem un parculet. Ei nu prea au fost de acord in afara de cea mai buna prietena a mea...Si eu si prietena mea cea mai buna ne-am apucat. Am ales un loc foarte bun, am construi niste bancut e din cateva lemne si cuisoare si niste masute tot din lemn. Apoi l-am rugat pe tata(fratele) sa ne ajute sa facem 2 leagane si le-am facut. Prietena mea le-a vopsit rosu, galben si albasru. Am facut si o pancarta pe care scria: ''Parculetul florilor'' deoarece am planat multe flori si am adus si flori de ghiveci de acasa! Ca sa arete mai bine am pus si niste baloane colorate si am plantat si niste braduti! Am inconjurat parculetul su o panglica mare si rosie asa cum pun si cei de la drumuri cand e ceva interzis si la ora 16:00 l-am chemat pe domnul primar sa faca o adunare a orasului (poate sat) si sa le prezinte parculetul! Eu si prietena mea am primit cate o panglica, o diploma si toate laudele de la tot orasul!
Si asa un vis a devenit realitate!

sper ca te-am putut ajuta! funda?

1 răspuns:
| CainePeVine a răspuns:

SF sau reala laughing inspirate dupa un film de comedie