| GabrielaRawr a întrebat:

Am o problema inca de cand s-a terminat scoala.Am tulburari de vedere etc.Maine merg la oftamolog sa vad daca trebuie sa port ochelari.Nu prea as vrea sa port ochelari deoarece toata lumea de la scoala ar rade si mai mult de mine(la scoala mi se zice tocilara). Va rog dati-mi un sfat voi ce credeti despre asta?

Răspuns Câştigător
| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Cred ca cei de la scoala ta sunt imaturi si ca parerea lor nu ar trebui sa conteze cand vine vorba de o problema de sanatate (de fapt, n-ar prea trebui sa conteze niciodata). Daca intr-adevar ai nevoie de ochelari, ar fi o mare prostie sa refuzi. Adica pune in balanta lucrurile astea... Ce e mai important: sanatatea ta, sau niste pareri aruncate aiurea de catre niste persoane care, foarte probabil, sunt superficiale? In plus, daca porti cat mai din timp ochelari, problema are sanse sa se amelioreze.

7 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEau:*
daca chiar nu iti place sa porti ochelari ca va zice cineva ceva...de felu cum arati dar sa stii dupa parerea mea sanatatea este mult mai importanta decat ce zic cei din jurul tau crede-ma! poti daca nu sa iti pui lentine dar sunt mult mai jenante si pana te acomodezi cu ele ...este foarte greu si in plus trebuie sa fii foarte atenta cu ele pentru ca ochii sunt sensibil si trebuie sa ii ingrijesti! mai bine pune-ti ochelari, o sa te acomodezi cu ei si cei din jurul tau la felsad, gandeste pozitiv:*bafta

| simf a răspuns:

Schimba unghiul din care privesti problema, poti transforma o ipotetica neplacere (ochelarii) intr-un mare avantaj. maine iti vei alege o minune de rame care sa-ti vina bine, vei ajunge acasa si-ti vei studia gesturile cum sa-ti scoti ochelarii cand esti furioasa sau cand esti tandra, cum sa arunci priviri "ucigase" deasupra lor.
iti sunt necesari si asta nu se negociaza. dar poti sa-i transformi dintr-un stres intr-un mare avantaj.

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Sa sti ca acum ochelari sunt la moda.Sa nu-ti fie jena. Arata ca tu esti diferita de ceilalti si te mandresti cu asta.Bafta cu oftalmologul!

| NoMoreRegrets a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa. happy Pe primul loc e sanatatea ta asa ca mai bine porti acum, cand esti mica si treci peste toate parerile rautacioase ale altora decat sa ajungi la o anumita varsta cu probleme mai mari. Si nu uita happy pana la urma si ochelarii au farmecul lor asa ca cine te place...te place si cu ei si fara. Succes.

| hiphopgirl a răspuns:

Nu este adevarat saporti ochelari nu este deloc o rusine si ce-ti pasa tie daca unii iti zic asa ignorai

| GabrielaRawr explică:

Ms tuturor pentru sfaturi. Aveti dreptate sanatatea mea este pe primul plan si nu ce cred colegi mei!

| LizaGirl a răspuns:

Schimba unghiul din care privesti problema, poti transforma o ipotetica neplacere (ochelarii) intr-un mare avantaj. maine iti vei alege o minune de rame care sa-ti vina bine, vei ajunge acasa si-ti vei studia gesturile cum sa-ti scoti ochelarii cand esti furioasa sau cand esti tandra, cum sa arunci priviri "ucigase" deasupra lor.
iti sunt necesari si asta nu se negociaza. dar poti sa-i transformi dintr-un stres intr-un mare avantaj.