| xInsane a întrebat:

Azi am dat teza la romana si ni s-a dat un exercitiu sa alcatuiesc o fraza formata din doua propozitii in care sa existe o subordonata completiva indirecta introdusa prin conjunctia "sa".Si eu am scris asa : "Am dintre cine sa aleg la concurs". Este corect? Va rog nu-mi stergeti intrebarea chiar sunt curioasa daca am facut bine sau nu.
Funda!

1 răspuns:
| CatalinaKaty a răspuns:

Nu e completiva indirecta, ci directa straight face, pune intrebarea si ai sa vezi.