| tranquila1 a întrebat:

Construieste o fraza alcatuita din doua propozitii in care sa existe o propozitie subordonata predicativa, introdusa prin adverbul relativ cum.
" A fost asa cum a dorit ea." asta am scris eu...
Este corect?

8 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Da e bine:d

| BluishAngel a răspuns:

Da,este corect happy

| AntoNella41 a răspuns:

Da si eu tot asa ceva de genu am scris...si cred ca este corect.
adica si profa ne-o spus ca ii bun raspunsu.
Mult succes la mate maine:*

| tranquila1 explică (pentru AntoNella41):

Pe bune!? Ma jur ca am scris in ultimul moment laughing) la nimereala laughing). Sper sa fie bine. Multumesc! Si tie! :**

| 3DsoWTF a răspuns:

Problema o fi cum o fi, dar totul e să fugi.
Asta este corecta

| acidliric a răspuns:

Si ai subliniat predicatele / incercuit elementul de relatie la fraza asta? Eu nu am subliniat / incercuit ca supraveghetorii mi-au spus ca se poate lua ca semn...

| tranquila1 explică (pentru acidliric):

Nu am incercuit happy nu am facut nimic. Doar am copiat fraza si sub ea am scris atributiva ( care).

| Catalin_Radu_1999 a răspuns:

Da