| Venezuela48 a întrebat:

Ultimul contact sexual l-am avut martea trecuta. Partenerul meu nu s-a protejat. Trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 11 si de obicei inainte sa imi vina ma durea mijlocul si bazinul, in schimb nu ma doare nimic. Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca el nu si-a dat drumu in mine?
Va rog sa imi dea raspuns un specialist

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns cert si corect se poate formula doar in cazul in care ciclul tau menstrual este unul de tip REGULAT fiindca DOAR in acesl caz se poate calcula/determina precis/exact data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca sexul a fost intretinut in data de 4 Martie adica cu 7 zile inainte de data de 11 Martie ziua inceperii menstruatiei, rezulta ca sexul a fost intretinut in perioada celor 9-10 zile de dinainte de menstruatie, perioada care este 100% NEFERTILA si din acest motiv formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata intentionat in vagin. Fiindca in cazul vostru sexul s-a finalizat cu ejacularea spermei in afara vaginului, reiese ca folosindu-se si aceasta metoda de protectie, se poate aprecia fara teama de a gresi ca se poate exclude in totalitate posibilitatea formarii unei sarcini in conditiile prezentate. Probabil ca intarzierea pornirii menstruatiei se produce pe fondul aparitiei unor mici dereglari hormonale de moment. Daca menstruatia nu se porneste pana dupa trecerea a 7 zile de intarziere, atunci incepand cu data de 18 Aprilie se poate face un test de sarcina al carui rezultat va fi valabi/corect. Multa sanatate!

| Venezuela48 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult. Mi-ai fost de ajutor

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai insarcinata, chiar daca nu a eja culat in tine, mai ales daca a-ti avut mai multe partide de sex consecutiv, iar tu erai in perioada fertila.

Fa un test de sarcina, dupa data de 18 aprilie (dupa 7 zile de intarziere), ca sa fie facut corect si sa arate clar daca esti ori nu insarcinata.
Orice test facut inainte de 18 aprilie, poate sa iasa negativ, chiar daca esti insarcinata.

Ultima partida de sex neprotejat, nu este relevanta pentru a confirma sau infirma o sarcina. Dar daca ai avut sex neprotejat in perioada ta fertila 25-31 martie, atunci ai si sanse de sarcina!

| minrest a răspuns:

Daca singura metoda de contraceptie folosita este retragerea inainte de vreme, pana la urma femeia ramane gravida. Nu e adevarat ca baiatul nu s-a proteja, ca el nu risca nimic, nu TE-A protejat pe tine.