| perceive a întrebat:

va rog sa imi raspundeti pentru ca sunt foarte speriata! deci am 13 ani si in iulie mi-a venit prima data ciclul, prima data mi-a venit o secretie maro iar abia dupa cateva zile sange... de atunci nu mia mai venit deloc, dar astazi am observat pe chilot aceeasi secretie maronie ( este un maro inchis )... ce e aceasta secretie? care sunt cauzele? e cumva ciclul? nu vreau sa ma duc la medic sau la ginecolog --- va rog sa ma ajutati, mersi mult!

6 răspunsuri:
| Andrelutssa a răspuns:

Eu zic sa nu iti faci probleme ca asa am fost si eu la inceput am fost la medic si mi_a zis ca asa au unele persoane la inceput a cincea oara cand o sa iti vina tbr sa ai doar sanga daca nu ai du-te la medic ca poate fi graj eu sper sa fie bine SUCCES!

| gya_8439 a răspuns:

Decii.kik se regleaza de obicei asa se mai intampla dar e bine sa vb si cu mama ta ca se poate sa nu fie de la asta...

| lorycykcl a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta? Cred ca ar putea sa te sfatuiasca mai bine. Esti abia la inceput si e normal sa ai ciclu neregulat. E normala si secretia maronie. Pentru mai multe informatii iti recomand site-ul acesta : http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_neregulata.php. Are cam multe detalii dar iti explica tot ce vrei sa stii. Stai linistita

| Mary496 a răspuns:

E normal in primele luni. Exact asa am avut si eu si nu trebuie sa te sperii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil asa se porneste ciclul la tine prima data.
vorbeste cu mama ta sa sune un medic ginecolog sa intrebe.

nu iti face griji, ca poate e normal, dar mai bine sa vorbesti cu un medic ca sa fi sigura.

| SoundTapes a răspuns:

Da.
Se mai intampla, mai ales ca esti la inceput.