| anonim1234556 a întrebat:

Vara asta faceam parte dintr o gasca de fete si baieti, erau de treaba, nu erau persoane batause sau stiti voi, din acelea care hoinaresc mai tot timpul pe strada, nu vreau sa jignesc pe nimeni. Eram prieteni buni, ne intalneam mereu, eram in jur de 12. Eu eram sufletul petrecerii. (: Aveam o cea mai buna prietena din grupul acela, dar a venit o fata care mi-a luat locul. Ea nu mi-a facut o impresie prea buna, cu toate ca se purta frumos cu mine. Parea ciudata, parea ca vrea sa ne pacaleasca pe toti, parea....parsiva. Am analizAt paginile ei de socializare, iar din postarile pe care le distribuia, am ajuns la concluzia ca asculta manele, e analfabeta si, mda, ati inteles ce fel de persoana este.
Nu am vrut sa le spun celorlati. Cu timpul, am fost data incet la o parte din grup, acea fata devenind a doua eu.
Nimeni nu ma mai baga in seama, exceptand vechea mea cea mai buna prietena. Doar la scoala ma saluta, dar eu ii intorc spatele. Au sarbatorit revelionul impreuna, toti, si pareau fericiti, fara mine. Vechea mea cea mai buna prietena a devenit bf cu acea fata.
Astazi cand veneam acasa, i am vazut pe toti stand pe banca. Nici unul nu m-a salutat, exceptand acea fata analfabeta. Nu i am raspuns, mi am intors spatele. Si am intrat im bloc.
Ma simt atat de data la o parte, ma simt singura fara acei prieteni. sad Imi doresc sa fi luat totul de la inceput. I am scris unei fete dar doar a vazut mesajul, si a evitat sa raspunda.
Ce pot face? Imi doresc sa vada toti ca fata aceea nu este ceea ce pare, dar daca as incerca sa le explic, ea ar nega si ar crede o pe ea. Tot eu as fi cea paralela de lume. Ajutati ma, va rooog.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nici acum, dupa ce ai realizat ca prietenii te-au parasit pentru fata cealalta, nu-ti dai seama ca ura care ai semanat-o o culegi chiar tu?
Nu ai dovedit cu nimic ca esti mai desteapta decat cealalta, ai jignit si ai aratat cat urasti o persoana pentru care ceilalti au dovedit simpatie, de aceea te-au parasit.
Roata s-a intors si acum platesti greselile facute!
Aparent tu esti oaia neagra, care este exclusa din grup din cauza unei invidii bolnavicioase. Prietenii tai au vazut si te-au exclus, acordandu-i fetei celeilalte credit.
Imi pare rau sa-ti spun, adr esti ogocentrica, invidioasa, rasfatata, un pic parsiva, pentru ca tu ai fost cea care ai cautat sa o discreditezi pe fata aia in fata prietenilor, investigand si analizand tot ce ai gasit despre ea, dar se pare ca ai dat gres!
O fii fata aia mai putin desteapta ca tine, dar s-a dovedit sa aiba mai mult bun simt si un suflet de aur.
Faptul ca ea continua sa te salute si sa vorbeasca cu tine, dovedeste cat de buna, blanda si inteligenta poate fii.
In schimb tu ai dovedit ca esti rea, insensibila, razbunataore si acra.
Sfatul meu ca mama este:
Invata sa respecti oamenii si vezi-ti de lungul nasului tau, inainte sa judeci pe altii.
Egocentricul si rautatea nu sunt niciodata acceptate intr-o societate. Invidia este cel mai urat lucru posibil, pentru care oamenii ajung sa te ocoleasca!

Daca vrei sa mai ai prieteni, incearca sa tii rautatile pentru tine, sa-ti vezi de treaba ta si sa te schimbi intr-o fiinta mai buna!
Rautatea, invidia, fac casa buna doar cu prostia!
Deci, invata sa respecti fata aia si sa tii gurita inchisa, ca tot efortul tau sa discerditezi a fost taman pe dos, sensibilizandu-ti prietenii care au vazut realitatea, ceea ce tu nu poti vedea din prea multa rautate.
Nu-i nimic, daca nu ai invatat nimic din lectia primita de la prieteni, vei intelege peste ani de ce nu ai prieteni si nimeni nu va rezista langa tine pe o perioada mai lunga, pana iti vad adevarata fata si comportament.

| OldSoul a răspuns:

Tu ai fost geloasa si fiind orbita de gelozie te-ai schimbat, nu mai esti cum te cunosteau ei si de asta s-au distantat, nu ma crezi uite dovada: "Nimeni nu ma mai baga in seama, exceptand vechea mea cea mai buna prietena. Doar la scoala ma saluta, dar eu ii intorc spatele." Tu chiar crezi ca cineva e paranormal sa-ti citeasca tie gandurile? Daca tu ii ignori, ei de ce nu ar face-o?
Acum serios, fata aia te saluta la scoala, tu o ignori si mai ai pretentii sa te invite sa petreci revelionul cu ei?
Acum serios, poate fata aia manelista si agramata, cum o consider tu, nu e asa parsiva si egoista ca tine, si poate de asta a reusit si sa-ti ia locul.

| vocea a răspuns:

Vrei sa stii cum. Cauta persoane cu care crezi ca ai putea vorbi, sau pe care le simpatizezi. De obicei totul incepe de la lucruri mici, si relatiile de prietenie necesita timp. Daca ceva nu iti place la tine incearca sa schimbi, nu trebuie sa sa-i multumesti pe toti si nu vei putea.
OR sa se convinga singuri de ea, momentan din ce dai acum in ea din ce va pica mai bine.

| Jouliete a răspuns:

Ea probabil este o persoana care profita de celelalte pentru a ajunge undeva si pretinde a fi draguta doar pentru a fi placuta insa tu ii vezi adevarata infatisare.Acei "prieteni" nu sunt cu adevarat prietenii tai chiar daca tu simti asta pentru ca daca ar fi fost nu te-ar fi abandonat si nu ar fi uitat de tine, acum trebuie sa ii uiti si tu pe iei si sa iti gasesti mai putine persoane care sa iti fie prietenii dar care sa țina cu adevarat la tine nu doar asa cum au facut ceilalti, nu trebuie sa ai o tona de prieteni falsi cand poti avea unul sau doi dar adevarati.Cineva care chiar tine la o persoana nu o abandoneaza chiar daca apare altcineva in cale. Sper sa faci ce e corect si sa nu te faci de rusine incercand sa demonstrezi cum e ea, ei deja sunt orbiti si o vor asculta pe ea. Ceea ce e bine este sa iti vezi de drum si sa cunosti persoane noi.

| DianneNH a răspuns:

Fa-i sa regrete.Implica-te in cat mai multe grupuri de tineri, distreaza-te si priveste-i doar subtil.La un moment dat vor observa ce au pierdut.
In astfel de cazuri, chiar daca nu e tocmai potrivit, mie imi place sa iau o atitudine aroganta si jucausa. Poti sa te implici in gasca lor chiar daca nu esti invitata, sa iei o atitudine care sa fie confuza pentru ei si sa nu iti plangi de mila ca nu mai ies ei cu tine.Stai in preajma lor.N.E.I.N.V.I.T.A.T.A.